ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդն Արցախի հարցով նիստ կանցկացնի օգոստոսի 16-ին
Արցախի հումանիտար իրավիճակը քննարկելու համար ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը տեղի կունենա օգոստոսի 16-ին, ժամը 15։00-ին: Այս մասին հայտնել Է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցչությունը։
«Հայաստանի դիմումով հանդիպումը կկայանա օգոստոսի 16-ին՝ ժամը 15:00-ին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ԱՄՆ-ն օգոստոսին նախագահում Է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն և ձևավորում աշխատանքային ծրագիր։
Նշենք, որ Օգոստոսի 16-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ևս կգտնվի Նյու Յորքում՝ մասնակցելու ՀՀ պահանջով հրավիրված ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստին։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը դիմել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վատթարացման կապակցությամբ արտակարգ նիստ հրավիրելու խնդրանքով։

Заседание Совбеза ООН по ситуации в Нагорном Карабахе пройдет 16 августа
Заседание Совета Безопасности ООН по запросу Армении для обсуждения гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе пройдет в среду, 16 августа, в 15:00 по времени восточного побережья США. Об этом сообщило постпредство США при ООН. «Заседание по запросу Армении состоится 16 августа в 15:00», - отмечается в сообщении.
В августе США председательствуют в СБ ООН и формируют программу работы.
Отметим, что министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отправится в Нью-Йорк для участия в заседании Совбеза ООН 16 августа.
Армения обратилась в Совбез ООН с просьбой созвать экстренное заседание  в связи с блокадой Азербайджаном Лачинского коридора и ухудшением гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе.