Եթե ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը որևէ պայմանավորվածություն ձեռք բերեն, մենք կաջակցենք. Զախարովա
Ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացի կողմերին: Նա նաև պատասխանել ՝ նախկին բնակության վայրեր ադրբեջանցի փախստականների հնարավոր վերադարձին վերաբերող հարցին:
Պատասխանելով ադրբեջանցի փախստականների՝ հայ բնակչության հետ հնարավոր համագոյակցության մասին հարցին՝ Զախարովան ասել է. «ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարություններում բազմիցս մատնանշվել է, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ծրագիրը պետք է համապատասխանի բոլոր ներքին տեղահանված անձանց և փախստականների իրավունքին՝ վերադառնալու իրենց նախկին բնակության վայրեր (հակամարտությունից առաջ)»:՝
Նա նշել է, որ, ինչ վերաբերում է բանակցային գործընթացի ձևաչափին, ապա այդ հարցը որոշում են այն երկրները որոնք պետք է համաձայնեցնեն մասնակիցների կազմը:
«Ներկա պահին բանակցային գործընթացն ընթանում է Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների մակարդակով, և եթե համապատասխան կամ որևէ այլ պայմանավորվածություն ձեռք բերվի երկու պետությունների միջև, մենք մեր կողմից կաջակցենք դրան»,-ասել է Զախարովան:

Если Армения и Азербайджан достигнут каких-либо договоренностей, мы поддержим их։ Захарова
В ходе еженедельного брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова обратилась к карабахскому конфликту.
Отвечая на вопрос о возможном сосуществовании азербайджанских беженцев с армянским населением, Захарова сказала: «В заявлениях сопредседателей МГ ОБСЕ неоднократно отмечалось, что программа урегулирования карабахского конфликта должна соответствовать правам всех внутренне перемещенных лиц и беженцев».
Касаясь включения Арцаха в переговоры, она отметил, что формат процесса определяют страны, которые должны согласовать состав участников.
"На данный момент переговорный процесс идет на уровне глав Азербайджана и Армении, и если будет достигнута соответствующая договоренность между двумя государствами, мы с нашей стороны поддержим это", - сказала Захарова.