Ես հպարտ եմ, որ այցելել եմ Արցախ մինչև էթնիկ զտումը, և կշարունակեմ պայքարել ռազմագերիների ազատ արձակման համար
Ադրբեջանի իշխանությունները զգուշացնում էին ինձ, որ հետևանքներ կլինեն, և պահանջում էին չեղարկել ուղևորությունը։ Բայց ես միևնույն է գնացի, որովհետև աշխարհը պետք է տեսներ հայ ժողովրդին, նրա համայնքները, եկեղեցիները և իր հողի հետ նրա խոր կապը։ Այսօր սիրտս կտոր-կտոր է լինում այն մտքից, որ Արցախը ավերված է, իսկ նրա բնակչությունը վերածվել է փախստականների։ Այս մասին Կապիտոլիումի բլուրում անցկացված մամուլի ասուլիսում, որը նվիրված էր հայերի ապօրինի գերության հազարերորդ օրվան, հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսական Ջուդի Չուն։
Նա նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղից վերադառնալուց հետո պաշտոնական Բաքուն իրեն ներառել է սև ցուցակում և արգելել մուտքը Ադրբեջան։ «Ես կրում եմ այդ արգելքը որպես պատիվ։ Եթե մարդու իրավունքների պաշտպանությունը նշանակում է, որ Ադրբեջանում ինձ այլևս չեն ողջունում, ապա դա միայն ամրապնդում է իմ վճռականությունը՝ շարունակելու պայքարը հանուն արդարության հայ ժողովրդի համար», - ընդգծել է Ջուդի Չուն։
Կոնգրեսականը հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց պահման հազարերորդ օրը անվանել է սրտակեղեքիչ հանգրվան։ Նա հիշեցրել է, որ 2023 թվականի էթնիկ զտման հետևանքով ավելի քան 100 հազար հայեր ստիպված էին լքել իրենց պատմական հայրենիքը, իսկ ադրբեջանական գերության մեջ մինչ օրս մնում են մարդիկ, որոնց ենթարկում են դաժան վերաբերմունքի, խոշտանգումների և զրկում տարրական մարդկային ու իրավական իրավունքներից։
Ջուդի Չուն խորին երախտագիտություն է հայտնել իր գործընկեր Բրեդ Շերմանին՝ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում երկկուսակցական ուղղման առաջմղման գործում ցուցաբերած առաջնորդության համար, որը Բաքվից պահանջում է անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին և քաղաքական բանտարկյալներին։ Նրա խոսքով՝ այդ մարդիկ արժանի են արդարության, պատշաճ իրավական գործընթացի և իրենց ընտանիքների մոտ տուն վերադառնալու, և համաշխարհային հանրությունը իրավունք չունի աչք փակել դրա վրա։
«Այսօր, նշելով այս 1000 օրը, մենք հստակ ազդանշան ենք հղում. այս գերիները մոռացված չեն, նրանց ընտանիքները մոռացված չեն, և Արցախի ժողովուրդը մոռացված չէ։ Մենք չենք դադարի բարձրաձայնել, քանի դեռ յուրաքանչյուր գերի չի ազատ արձակվել, և քանի դեռ հայ ժողովուրդը չի կարող ապրել խաղաղության, անվտանգության և արժանապատվության մեջ», - եզրափակել է կոնգրեսականը։

Конгрессмен США Джуди Чу: Я горжусь тем, что посетила Арцах до этнической чистки, и продолжу бороться за освобождение военнопленных
Азербайджанские власти предупреждали меня, что будут последствия, и требовали отменить поездку. Но я все равно поехала, потому что миру необходимо было увидеть армянский народ, его общины, церкви и глубокую связь со своей землей. Сегодня мое сердце разрывается при мысли о том, что Арцах разрушен, а его население превращено в беженцев. Об этом на пресс-конференции на Капитолийском холме, приуроченной к тысячному дню незаконного пленения армян, заявила конгрессмен США Джуди Чу.
Она отметила, что после возвращения из Нагорного Карабаха официальный Баку внес ее в черный список и запретил въезд в Азербайджан. «Я ношу этот запрет как почетный знак. Если защита прав человека означает, что мне больше не рады в Азербайджане, это лишь укрепляет мою решимость продолжать борьбу за справедливость для армянского народа», – подчеркнула Джуди Чу.
Конгрессмен назвала тысячный день удержания армянских военнопленных и гражданских лиц душераздирающей вехой. Она напомнила, что в результате этнической чистки 2023 года более 100 тысяч армян были вынуждены покинуть свою историческую родину, а в азербайджанском плену до сих пор остаются люди, которых подвергают жестокому обращению, пыткам и лишают элементарных человеческих и юридических прав.
Джуди Чу выразила глубокую благодарность своему коллеге Брэду Шерману за лидерство в продвижении двухпартийной поправки в Комитете по иностранным делам Палаты представителей, требующей от Баку немедленного и безусловного освобождения всех армянских пленных и политических заключенных. По ее словам, эти люди заслуживают справедливости, надлежащего правового процесса и возвращения домой к своим семьям, и мировое сообщество не имеет права закрывать на это глаза.
«Сегодня, отмечая эти 1000 дней, мы направляем четкий сигнал: эти пленные не забыты, их семьи не забыты, и народ Арцаха не забыт. Мы не перестанем поднимать свой голос до тех пор, пока каждый пленный не будет освобожден и пока армянский народ не сможет жить в мире, безопасности и достоинстве», – заключила конгрессмен.