ԵՄ-ն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտավորեցնող հրամանը․ հայտարարություն
ԵՄ-ն Հաագայի դատարանի որոշումից հետո հայտարարություն է տարածել՝ դիմելով Ադրբեջանին, որ  ձեռնարկի իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար։
«Եվրամիությունն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի (ՄԴԴ) կողմից տրված պարտավորեցնող հրամանը՝ նշելով, որ Ադրբեջանը պետք է ձեռնարկի իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անարգել տեղաշարժն ապահովելու համար։
ԵՄ-ն շարունակում է անհանգստանալ Լաչինի միջանցքում շարունակվող խոչընդոտների և տեղի քաղաքացիական բնակչության համար դրա հետևանքով առաջացած մարդասիրական հետևանքների կապակցությամբ:
Միջանցքի օգտագործման վերաբերյալ Ադրբեջանի բոլոր մտահոգությունները կարող են և պետք է լուծվեն բացառապես երկխոսության միջոցով։
ԵՄ-ն կրկնում է իր կոչը Ադրբեջանի իշխանություններին և բոլոր պատասխանատուներին՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների համաձայն:
Մենք նաև ընդգծում ենք ապահովելու կենսական անհրաժեշտությունը տուժած բնակչությանը գազի, էլեկտրաէներգիայի և այլ ծառայությունների անխափան մատակարարում։ ԵՄ-ն շարունակում է ներգրավված լինել, այդ թվում՝ ամենաբարձր մակարդակով՝ աջակցելու Հարավային Կովկասում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին»,- ասված է հայտարարության մեջ։:

ЕС призвал Баку выполнить решение суда ООН и открыть Лачинский коридор
Евросоюз призвал власти Азербайджана выполнить решение Международного суда ООН и открыть Лачинский коридор.
Говорится в заявлении службы внешней политики Евросоюза, передает Armenia Today.
ЕС принял к сведению обязательное постановление Международного суда ООН, в котором указывается, что «Азербайджан должен принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного движения людей, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях».
«Евросоюз обеспокоен препятствиями, которые продолжают существовать в Лачинском коридоре, и вытекающими из этого гуманитарными последствиями для местного гражданского населения. Все опасения Азербайджана по поводу использования коридора могут и должны решаться исключительно путем диалога», — говорится в заявлении службы.
Евросоюз призвал власти Азербайджана и всех ответственных лиц гарантировать свободу и безопасность передвижения по Лачинскому коридору в соответствии с обязательствами, взятыми в рамках трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
«Мы также подчеркиваем жизненную необходимость обеспечения бесперебойное снабжение пострадавшего населения газом, электроэнергией и другими услугами», — говорится в заявлении.
Евросоюз по-прежнему готов поддержать усилия по укреплению мира и безопасности на Южном Кавказе, отмечается в документе.
Международный суд ООН 22 февраля принял временные меры по иску Армении о разблокировании Лачинского коридора, обязав Азербайджан предпринять все зависящие от него средства, чтобы обеспечить беспрепятственное передвижению людей, транспортных средств и грузов по всей протяженности Лачинского коридора. Суд также отклонил иск Азербайджана о применении временных мер в отношении Армении.
Группа азербайджанцев, называющих себя «экоактивистами», утром 12 декабря 2022 года перекрыла Лачинский коридор, в результате Арцах оказался в тотальной блокаде. Также Азербайджан периодически перекрывает подачу газа в Арцах, в связи с чем в республике введен особый режим экономии топлива. С 10 января в Арцахе из-за аварии на ЛЭП Горис-Степанакерт начались веерные отключения электричества.