Դատապարտում եմ խաղաղ բնակչության դեմ ցանկացած թշնամական գործողություն. Մարինա Կալյուրանդը՝ Արցախի հումանիտար հարցերի մասին
Եվրախորհրդարանում Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդն իր մտահոգությունն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ:
Իր հայտարարության մեջ նա կոչ է արել արագ վերսկսել բանակցությունները:
«Մարտի 8-ին Լեռնային Ղարաբաղ գազ մատակարարող գազատարը վնասվել էր այն հատվածում, որը գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Չնայած ցուրտ պայմաններին, խողովակաշարը չի վերանորոգվել, և Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնակչությունը զրկված է գազամատակարարումից արդեն մեկ շաբաթ: Անհրաժեշտ է անխոչընդոտ մուտք ապահովել այն տարածք, որտեղ վնասված է գազատարը, որպեսզի որքան հնարավոր է շուտ վերականգնվի գազի մատակարարումը»,-նշել է Մարինա Կալյուրանդը:
Նրա խոսքով, միևնույն ժամանակ մարտի սկզբին եղան ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծի երկայնքով, այնպես էլ հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմը խախտելու մասին տեղեկություններ, այդ թվում Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի մի քանի գյուղերի ուղղությամբ ականանետային ռմբակոծությունների մասին հաղորդումներ:  Ըստ Մարինա Կալյուրանդի եղել են նաև տեղեկություններ այն մասին, որ վերջին շաբաթների ընթացքում ադրբեջանական բանակը բարձրախոսներով տեղի հայ բնակչությանը գյուղերը լքելու կոչեր է հնչեցրել՝ ուժեղացնելով հոգեբանական ճնշումը և ուժի կիրառման սպառնալիք:
«Ես լրջորեն մտահոգված եմ այս զարգացումներով և Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակով: Խստորեն դատապարտում եմ խաղաղ բնակչության դեմ ուղղված ցանկացած թշնամական գործողություն։ Ես կրկնում եմ շուտափույթ բանակցությունների վերսկսման իմ կոչը և հիշեցնում ԵՄ-ի պատրաստակամությունն ուժեղացնելու աջակցությունը վստահության ամրապնդման, հումանիտար և այլ խնդիրների լուծման համար»,-նշել է Մարինա Կալյուրանդը:

Осуждаю любые вражеские действия против мирного населения: Марина Кальюранд о гуманитарных вопросах Арцаха
Глава делегации по вопросам отношений с Южным Кавказом в Европарламенте Марина Калюранд выразила обеспокоенность по поводу гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе. В своем заявлении она призвала к скорейшему возобновлению переговоров по решению имеющихся проблем.
«8 марта трубопровод, обеспечивающий Нагорный Карабах газом, был поврежден в той части, которая находится под контролем Азербайджана. Несмотря на холодные погодные условия, чинятся препятствия на пути ремонта трубопровода, и все население Нагорного Карабаха уже неделю лишено газоснабжения. Необходимо обеспечить беспрепятственный доступ специалистов на территорию, где поврежден газопровод, чтобы как можно скорее восстановилась подачу газа мирному населению», - заявила Марина Калюранд.
Она также подчеркнула, что с начала марта участились случаи нарушения режима прекращения огня как вдоль линии соприкосновения Нагорного Карабаха, так и на армяно-азербайджанской границе. В направлении нескольких арцахских сел со стороны Азербайджана были применены в том числе о минометы.
Калюранд также акцентировала внимание на азербайджанских провокациях, имевших место в течение последних недель, когда азербайджанская армия по громкоговорителям призывала местное армянское население покинуть села, усилив таким образом психологическое давление на них и угрожая применением силы.
«Я серьезно озабочена этими процессами и гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе. Строго осуждаю любые враждебные действия против мирного населения Нагорного Карабаха, повторяю свой призыв о скорейшем возобновлении переговоров и напоминаю о готовности ЕС усилить поддержку в целях укрепления доверия, решения гуманитарных и других проблем в регионе», - отметила Марина Калюранд.