Ցանկացած պատանդի ցուցմունք համարվում է անթույլատրելի ապացույց և չի կարող հիմք հանդիսանալ որևէ մեղադրանքի համար. Էդմոն Մարուքյան
Ադրբեջանի անվտանգության աշխատակիցները վերջերս տեսանյութեր են տարածում Ստեփանակերտից առևանգված և ապօրինի ադրբեջանական բանտերում պահվող Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների մասին. X-ի իր էջում գրել է ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
Նա, մասնավորապես, գրել է. «Նրանք Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նախկին և ներկա, ընտրված կամ նշանակված ներկայացուցիչներն են։ Բացի առօրյա նվաստացուցիչ տեսարաններից, ադրբեջանական քարոզչությունը լուրեր է տարածում նաև այս կամ այն անձի իբր տված ցուցմունքների մասին։ Նախ ուզում եմ նշել, որ ցանկացած պատանդի կամ գերիի ցուցմունքը համարվում է անթույլատրելի ապացույց և չի կարող հիմք հանդիսանալ որևէ մեղադրանքի համար, քանի որ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները այդ ցուցմունքները ստանում են Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կոպիտ խախտմամբ։
Ավելորդ է նույնիսկ ասել, որ պատանդները
- հնարավորություն չունեն ունենալ իրենց նախընտրած պաշտպանին,
- հնարավորություն չունեն կանգնելու օրենքով ստեղծված անկախ և անաչառ դատարանի առջև,
- չունենալ արդար դատավարության հնարավորություն։
Իսկ եթե ինչ-որ ցուցմունք են տալիս, ապա դա տալիս են խոշտանգումների և կյանքի իրավունքի ոտնահարման սպառնալիքով։ Բոլոր այն ապացույցները, որոնք այժմ իբր ձեռք են բերվել այդ մարդկանցից, ձեռք են բերվել ՄԻԵԴ-ի 3-րդ, 5-րդ, 6-րդ, 13-րդ, 14-րդ հոդվածների և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային իրավունքի կոպիտ խախտումներով:
Ավելին, ըստ Freedom House-ի, Լեռնային Ղարաբաղի նախկին և ներկա ընտրված առաջնորդներին հաջողվել է ստեղծել ժողովրդավարություն, որը 37 միավորով գնահատվել է մասամբ ազատ, մինչդեռ այժմ նրանք առևանգվում և անօրինական կալանավորվում են և անցնում կեղծ մեղադրանքներով Ադրբեջանի համակարգում, որը Freedom House-ի կողմից գնահատվել է ոչ ազատ՝ 9 միավորով։ Freedom House-ը գնահատում է մարդկանց հասանելիությունը քաղաքական իրավունքներին և քաղաքացիական ազատություններին 210 երկրներում և տարածքներում՝ իր «Ազատությունն աշխարհում» ամենամյա զեկույցի միջոցով: Անհատական ազատություններ՝ սկսած ընտրելու իրավունքից մինչև խոսքի ազատություն և օրենքի առջև հավասարություն:
Ուստի Ադրբեջանի ողջ քարոզչությունը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ Ադրբեջանի բանտերում գերի ընկած և ապօրինի բանտարկված բոլոր ներկայացուցիչների վերաբերյալ որևէ արժանահավատություն չի կարող ունենալ։ Բոլոր ռազմագերիները և պատանդները, անկախ նրանց քաղաքական և/կամ այլ դերից՝ ընտրված կամ նշանակված, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն»։

Эдмон Марукян։ Показания любого захваченного заложника или военнопленного считаются недопустимыми доказательствами и не могут быть использованы в качестве основы для каких-либо обвинений
В последнее время азербайджанские силовики делятся видеороликами о представителях Нагорного Карабаха, похищенных из Степанакерта и незаконно содержащихся в азербайджанских тюрьмах. Это бывшие и нынешние, избранные или назначенные представители народа Нагорного Карабаха. Помимо унизительных сцен, азербайджанская пропаганда также распространяет новости о якобы данных показаниях того или иного человека. На своей странице X написал посол РА по особым поручениям Эдмон Марукян:
"Прежде всего, хочу подчеркнуть, что показания любого захваченного заложника или военнопленного считаются недопустимыми доказательствами и не могут быть использованы в качестве основы для каких-либо обвинений, поскольку азербайджанские спецслужбы получают эти показания с грубым нарушением Европейской конвенции по правам человека. Излишне даже напоминать, что сами заложники:
▪️не имеют возможности иметь защитника по своему выбору,
▪️ не имеют возможности предстать перед независимым и беспристрастным судом, созданным на основании закона,
▪️не имеют возможности иметь справедливое судебное разбирательство,
а если и дают какие-то показания, то под угрозой пыток и нарушения права на жизнь. Все доказательства, которые сейчас якобы получены от этих людей, получены с грубыми нарушениями статей 3, 5, 6, 13, 14 ЕКПЧ и прецедентного права Европейского суда по правам человека.
Более того, по данным Freedom House, бывшим и нынешним избранным лидерам Нагорного Карабаха удалось создать демократию, которая получила рейтинг «Частично свободная» с 37 баллами, а теперь их похищают, незаконно удерживают и подвергают ложным обвинениям в Азербайджане, в системе , которая получила от Freedom House оценку «Несвободно» с 9 баллами.
Freedom House оценивает доступ людей к политическим правам и гражданским свободам в 210 странах и территориях в своем ежегодном отчете «Свобода в мире». Индивидуальные свободы – от права голоса до свободы выражения мнений и равенства перед законом.
Поэтому вся пропаганда Азербайджана в отношении всех представителей народа Нагорного Карабаха, захваченных и незаконно содержащихся в тюрьмах Азербайджана, не может иметь никакого доверия. Все военнопленные и заложники, независимо от их политической и/или другой роли, избранные или назначенные, должны быть немедленно освобождены”,- написал  он․