Բռնի տեղահանության հետեւանքով ամբողջությամբ կամ մասնակի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է անցել 8 թանգարան
Արցախի Հանրապետության բնակչության բռնի տեղահանության հետեւանքով ամբողջությամբ կամ մասնակի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է անցել 8 թանգարան: Այս մասին հայտնում է Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության Պետական Խորհուրդը։
2020 թվականի պատերզամի հետեւանքով Արցախի բռնազավթված տարածքներում՝ Շուշիում եւ Հադրութի շրջաններում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ են մնացել եւս 10 թանգարան` 17070  ցուցանմուշներով եւ  արվեստի գործերի 8 հավաքածու՝  1077 ցուցանմուշներով:

Вследствие насильственного перемещения населения Республики Арцах под контроль Азербайджана перешло 8 музеев
Вследствие насильственного перемещения населения Республики Арцах под контроль Азербайджана полностью или частично перешло 8 музеев. Об этом сообщили в Государственном совете культурного наследия Арцаха.
На территориях Арцаха, оккупированных вследствие войны 2020 года, в Шушинском и Гадрутском районах под контролем Азербайджана оказались еще 10 музеев со 17070 экспонатами и 8 коллекций произведений искусства со 1077 экспонатами.