Բռնապետ Ալիևը շարունակում է էթնիկ զտման քաղաքականությունը՝ ավելի ու ավելի ստիպելով մեզ համառ կերպով պայքարելու․ Արտակ Բեգլարյան
Բռնապետ Ալիևը ադրբեջանական հեռուստատեսությանը երեկ տված հարցազրույցում հերթական անգամ սպառնալիքներ ու վիրավորանքներ է հնչեցրել հայ ժողովրդի և Արցախի ու Հայաստանի Հանրապետությունների հանդեպ: Այս մասին գրել է  Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը։
«Նա շարունակում է էթնիկ զտման քաղաքականությունը՝ ավելի ու ավելի ստիպելով մեզ համառ կերպով պայքարելու, իսկ միջազգային հանրությանը՝ գործնական միջոցներ ձեռնարկելու Արցախի ժողովրդին պաշտպանելու իր պատասխանատվության կատարման ուղղությամբ:
1. Մեջբերում Ալիևից. «Ղարաբաղում ապրող հայերը կամ պետք է ընդունեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն, կամ էլ պետք է իրենց համար այլ բնակության վայր գտնեն։ Այստեղ լիակատար ազատություն կա, առաջարկվում են բոլոր ժողովրդավարական հիմունքները։ Այս հարցը պետք է մարդու իրավունքների հիման վրա լուծում գտնի»։
Պատասխան. Այդ ո՞ր ժողովրդավարական հիմունքների ու մարդու իրավունքների հիման վրա պետք է լուծում գտնել՝ որով իրականացվել են ադրբեջանահայության ու Արցախի հայության հանդեպ ցեղասպանական գործողություններ, որով Ադրբեջանում մեկ հայ չի մնացել, որով հակամարտության ողջ ընթացքում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ ընկած բոլոր հայերը կա՛մ դաժանաբար սպանվել են, կա՛մ խոշտանգվել ու նվաստացել, որով հայերը ծառայում են որպես «ռազմավարի պուրակի» ցուցանմուշ ադրբեջանցի երեխաների «դաստիարակության» համար, որով քնած հային կացնահարողը դառնում է ազգային հերոս, որով ադրբեջանական հասարակությանը սնում ու ներքին խնդիրներից շեղում են հայերի դեմ ֆաշիստական ատելությամբ, որով Ադրբեջանը համարվում է աշխարհի ամենաբռնապետական երկրներից մեկը, թե՞ այլ մարդու իրավունքներ նկատի ունեիք, Ձերդ գերազանցություն պարոն լավագույն իրավապաշտպան, ժողովրդավար ու խաղաղասեր...
Իսկ Արցախի բնիկ հայ ժողովուրդը վաղուց իր որոշումը կայացրել է՝ իր կամքին հակառակ խորհրդային Ադրբեջանին բռնակցված Արցախը դեռ 1988 և 1991թթ. Ընտրել է ինքնորոշումն ու ազատությունը: Մենք որևէ այլ տեղ չունենք ապրելու, քան մեր հայրենիքը, և որևէ այլ երկրի քաղաքացիություն չունենք ստանալու, քան Արցախի Հանրապետության քաղաքացիությունը: Եվ դա մեր ընտրությունն է՝ միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերով ամրագրված, իսկ մարդկանց սեփական հայրենիքից վտարելու սպառնալիքն արդեն էթնիկ զտման քաղաքականություն է, որի պատասխանատուները մեկ օր կանգնելու են միջազգային դատարանի առջև:
2. Մեջբերում Ալիևից. «Ներկայում իրենց համար կեղծ անուններ հորինած անջատողականները (մեկն իրեն նախագահ է անվանում, մյուսը՝ նախարար, մեկ ուրիշը՝ խորհրդարանի ղեկավար), այդ ծաղրածուների խումբը պետք է վերջապես հասկանա, որ մեր համբերության հետ խաղալ չի լինի։ Մենք նրանց տարբեր ճանապարհներով բազմիցս փորձել ենք բացատրել, որ նրանք կամ պետք է մեր խոսքով շարժվեն, կամ էլ այնտեղից դուրս գան։ Այնտեղ ապրող, փաստացի նրանց գերին, պատանդը դարձած հայերին էլ պետք է հանգիստ թողեն։ Վստահ եմ, որ ներկայում Ղարաբաղում ապրող հայ բնակչության մեծ մասը պատրաստ է Ադրբեջանի քաղաքացիություն ընդունել։ Միայն թե այդ տզրուկները, այդ գիշատիչ կենդանիները չեն թողում, որ այդ մարդիկ հանգիստ ապրեն, 30 տարի նրանց գերու պես են պահում»։
Պատասխան. Չիջնելով բռնապետ Ալիևի մակարդակին և հանրային խոսքում չօգտագործելով վիրավորական պիտակավորումներ՝ նրան խորհուրդ կտայի ուրիշների հասցեին պիտակավորումներ հնչեցնելուց առաջ նայել հայելու մեջ և ինքն իրեն հարց տալ, թե ով հանգիստ չի թողնում բոլոր հայերին, ով է ծծում ոչ միայն հայերի, այլև՝ սեփական ժողովրդի արյունը, ով է գերու և պատանդի պես պահում Արցախի ողջ ժողովրդին առնվազն 130 օր շարունակ, ով է տարիներ շարունակ ռազմագերիներին պահում որպես պատանդներ, ով է ժողովրդավարական իրական ընտրություններով ընտրված, իսկ ով՝ սեփական սահմանադրության նորմերը բազմակի խախտումներով ու բռնաճնշումներով իշխանություն ժառանգած ղեկավար, ով է մարդու իրավունքների ու ժողովրդավարության արյունոտ ու կոռուպցիոն ներկայացումներ խաղում սեփական ժողովրդի ու աշխարհի առջև...
Իսկ Արցախի ժողովուրդը բազմակի անգամ ազատ հանրաքվեներով, ընտրություններով ու հանրահավաքներով ապացուցել է, որ միաձայն կերպով կողմ է անկախությանն ու ազատությանը և որևէ ապագա չի տեսնում ադրբեջանական լծի տակ: Մեր ընտրությունն ու կամքը անշրջելի են, որովհետև մենք այդ իրավունքն ու վճռականությունն ունենք սեփական հայրենիքում սեփական ճակատագիրը տնօրինելու՝ առանց ուրիշի հայրենիքի վրա աչք դնելու:
3. «Մեջբերում Ալիևից. «Մեր կամքի վրա ոչ ոք չի կարող ազդել։ Մենք դա ապացուցել ենք պատերազմի ժամանակ և պատերազմից հետո։ Պետք լինի՝ մեկ անգամ էլ ցանկացած ձևով կապացուցենք»։
Մեկնաբանություն. Սա էլ ուժի կիրառման հերթական սպառնալիքն է, ավելին՝ նույնիսկ կասեի, որ մարդկության դեմ հանցագործության սպառնալիք է, քանի որ հատուկ նշում է «ցանկացած ձևի» մասին: Եվ այս մարդը խոսում է խաղաղության պատրաստակամության, մարդու իրավունքների ու այլ արժեքների մասին:
4. Մեջբերում Ալիևից. «Սակայն նրանք (Հայաստանի ժողովուրդը) թող լավ մտածեն, մի օր կարող է աչքերը բացեն, Ադրբեջանի դրոշն իրենց գլխավերևում տեսնեն»:
Մեկնաբանություն. Սա էլ հստակ սպառնալիք է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի ու ինքնիշխանության դեմ՝ ընդհուպ մինչև Երևանը գրավելու վերաբերյալ: Եվ այսքանից հետո ո՞վ կարող է հավատալ նման բռնապետին, որ ցանկանում է խաղաղություն և որևէ նկրտում չունի այլ պետությունների ու ժողովուրդների հանդեպ:
5. Մեջբերում Ալիևից. «Առաջինը, այն բանի համար, որ նրանք Հայաստանում՝ թշնամի պետությունում, ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Թուրքիայի հավերժական թշնամի պետությունում այդ մեծ հաղթանակը ձեռք բերեցին, թուրքական դրոշը բարձրացրին»:
Մեկնաբանություն. Եվ վերջում այս բռնապետը ուղիղ կերպով խոստովանում է, որ Հայաստանը դիտարկում է որպես «հավերժական թշնամի», ում ինքը միշտ ձգտում է նվաստացնել ու ոչնչացնել: Այս տարիների հանցագործությունների, հայատյացության պետական քաղաքականության և սպառնալիքների համատեքստում դեռ ինքն է զոհի կերպարի մեջ մտնում:
Այս ֆաշիստական մոտեցմամբ խաղաղություն ու կայունություն հնարավոր չէ ունենալ տարածաշրջանում: Միակ լուծումը ներքին ու արտաքին գործնական զսպիչ միջոցների կիրառումն է բռնապետ Ալիևի հանդեպ՝ կանխելու համար նորանոր հանցագործությունները հայ ժողովրդի ու մարդկության դեմ»,- գրել է նա։

Диктатор Алиев продолжает политику этнической чистки, все больше заставляя нас упорно боротьс։ Артак Бегларян
Диктатор Алиев в очередной раз в вчерашнем интервью азербайджанскому телевидению угрожал и оскорблял армянский народ, Республики Арцах и Армению. Об этом написал советник госминистра Арцаха Артак Бегларян.
“Он продолжает политику этнической чистки, все больше заставляя нас упорно бороться, а международное сообщество предпринимать практические меры для защиты своей ответственности.
1. Цитата Алиева: "Живущие в Карабахе армяне должны либо принять гражданство Азербайджана, либо найти себе другое место жительства. Здесь есть полная свобода, предлагаются все демократические основы. Этот вопрос должен быть решен на основе прав человека"
Ответ. На основе каких демократических основ и прав человека нужно найти решение, по которому осуществлялись геноцидальные действия в отношении армян Азербайджана и Арцаха, по которому в Азербайджане не осталось ни одного армянина, по которому все армяне, попавшие под контроль Азербайджана на протяжении всего конфликта, были либо зверски убиты, либо подвергнуты пыткам и унижениям, по которому армяне служат ''экспонатом'' парка трофеев "для воспитания" азербайджанских детей, в то же время зарубивший топором спящего армянина становится национальным героем, которым подпитывает и отвлекает азербайджанское общество от внутренних проблем фашистской ненавистью к армянам, что Азербайджан считается одной из самых деспотичных стран мира, или вы имели в виду другие права человека, ваше превосходительство, господин лучший правозащитник, демократичный и миролюбивый?..
Вопреки своей воле Арцах был присоединен к Советскому Азербайджану, и автохтонное армянское население Арцаха давно выбрало самоопределение и свободу в 1988 и 1991 гг. соответственно. Мы не будем нигде жить, кроме как на Родине, и у нас нет гражданства какой-либо страны, кроме гражданства Республики Арцах. И это наш выбор, закрепленный основополагающими нормами международного права, а угроза изгнания людей с собственной Родины – это уже политика этнической чистки, виновные в которой люди однажды предстанут перед международным судом.
2. Цитата Алиева: "Ныне придумавшие себе ложные имена сепаратисты (один называет себя президентом, другой-министром, другой-главой парламента), эта группа клоунов должна наконец понять, что с нашим терпением играть не будут. Мы неоднократно пытались объяснить им разными путями, что они либо должны двигаться нашими словами, либо оттуда выходить. Живущих там, фактически ставших их пленными, заложниками армян тоже должны оставить в покое. Уверен, что большая часть проживающего в настоящее время в Карабахе армянского населения готова принять гражданство Азербайджана. Только эти пиявки, эти хищные животные не позволяют этим людям жить спокойно, 30 лет их держат как пленников».
Ответ. Не опускаясь до уровня диктатора Алиева и не используя оскорбительные ярлыки в публичном выступлении, я бы посоветовал ему посмотреть в зеркало и задать самому себе вопрос, прежде чем вывешивать ярлыки на других: кто не оставляет в покое всех армян, кто высасывает кровь не только армян, но и собственного народа, кто держит как пленных и заложников весь народ Арцаха как минимум 130 дней подряд, кто годами удерживает военнопленных в заложниках, кто избран реальными демократическими выборами, а кто лидер, унаследовавший власть посредством многократных нарушений и репрессий норм собственной конституции, кто играет кровавые и коррупционные представления прав человека и демократии перед собственным народом и миром?..
А народ Арцаха многократно свободными референдумами, выборами и митингами доказывал, что единогласно выступает за независимость и свободу и не видит будущего под азербайджанским игом. Наш выбор и воля необратимы, потому что у нас есть это право и решимость распоряжаться своей судьбой на своей Родине, не обращая внимания на чужую родину.
3. Цитата Алиева. «Никто не может повлиять на нашу волю. Мы доказали это во время и после войны. Надо, еще раз докажем любым способом".
Комментарий. Это очередная угроза применения силы, более того, я бы даже сказал, что это угроза преступления против человечества, поскольку он специально упоминает о "любой форме".И этот человек говорит о готовности к миру, правах человека и других ценностях.
4. Цитата Алиева: «Но пусть они (народ Армении) хорошо подумают, однажды могут открыть глаза, увидеть флаг Азербайджана над головой»:
Комментарий. Это явная угроза народу и суверенитету Республики Армения, вплоть до захвата Еревана. И после всего этого, кто может поверить такому диктатору, что он якобы стремится к миру и не имеет никаких претензий к другим государствам и народам.
5. Цитата Алиева: «Во-первых, за то, что они одержали эту великую победу в Армении, во вражеском государстве, в вечном враге как Азербайджана, так и Турции, подняли турецкий флаг"».
Комментарий. И в конце этот диктатор прямо признается, что рассматривает Армению как ''вечного врага " которого он всегда стремится унизить и уничтожить. В контексте преступлений этих лет, государственной политики армянофобии и угроз он все еще входит в образ жертвы. С этим фашистским подходом мир и стабильность в регионе не могут быть достигнуты. Единственное решение - применение внутренних и внешних практических мер сдерживания в отношении диктатора Алиева для предотвращения новых преступлений против армянского народа и человечества”.