Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ բանաձև
Մի քանի ժամ առաջ Բելգիայի ներկայացուցիչների պալատը 130 կողմ և 12 ձեռնպահ ձայներով ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության և դրա հետևանքների վերաբերյալ բանաձև, հայտնում է Բելգիայի հայերի կոմիտեն։
Բանաձևը «դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից 2020 թ. Սեպտեմբերի 27-ին ռազմական գործողությունների վերսկսումը», և կառավարությանը կոչ է անում ձեռնարկել մի շարք միջոցառումներ, որոնք ուղղված են պատերազմից տուժած բնակչության հոգսերը  թեթեւացնելուն, պատերազմական հանցագործությունների համար պատասխանատուներին բացահայտելուն և դատապարտելուն, ինչպես նաև  հրադադարի ռեժիմը  պահպանելուն և բանակցությունները  Լեռնային Ղարաբաղի սահմանները և նրա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը հարգող խաղաղ համաձայնագրի շուրջ տանելուն: Ի թիվս այլ դրույթների, Խորհրդարանը, մասնավորապես, դատապարտում է այն վնասակար դերը, որ խաղացել է Թուրքիան այս պատերազմում և պահանջում  է նրան «դադարեցնել ռազմական միջամտությունն այս հակամարտությանը» և  զերծ մնալ «տարածաշրջանում  ապակայունացնող դերակատարումից:
Բելգիայի հայերի կոմիտեն ողջունում է այն փաստը, որ Խորհրդարանը հստակ և կառուցողական դիրքորոշում է որդեգրել այս հարցի  վերաբերյալ և շնորհակալություն է հայտնում այն ​​խորհրդարանականներից, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել դրանում: Այսպիսով, բանաձևը ճանապարհ է բացում տարածաշրջանում կոնկրետ և կառուցողական գործողությունների համար:
Կոմիտեն կոչ է անում կառավարությանը առանց հապաղելու գործել խորհրդարանի առաջարկությունների համաձայն: Նա մասնավորապես ընդգծում է մարդասիրական օգնության հրատապությունը և բելգիական ներկայությունը տարածաշրջանում:
Այսօր Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց նաև մեկ այլ տեքստ, որն առաջարվել էր պատգամավոր  Միշել դե Մագդի կողմից։ Այդ տեքստով  դեկտեմբերի 9-ը սահմանվում է  Բելգիայի պետության կողմից պաշտոնապես ճանաչված ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին նվիրված ազգային օր: Կոմիտեն ողջունում է այս որոշումը, որը կնպաստի ցեղասպանության ֆենոմենի ընկալմանը:
Բելգիայի  Հայերի կոմիտեն  հանդիսանում է Բելգիայում հայերի համայնքի գործադիր մարմինը  և խոսնակը:  Դեռևս  1922 թ, հիմնադրված հայկական ինստիտուտները  համախմբված են հայկական ծագմամբ Բելգիայի բոլոր բնակիչների կողմից ընտրված համաժողովի մեջ: Հայերի թիվը երկրում գնահատվում է ավելի քան 30,000 մարդ:

Палата представителей Бельгии приняла резолюцию, осуждающую действия Азербайджана и Турции в зоне карабахского конфликта
Несколько часов назад Палата представителей Бельгии 130 голосами " за " и 12 воздержавшимися приняла резолюцию по нагорно-карабахскому конфликту и его последствиям.
Член Комитета армян Бельгии Армине Ареян сообщает, что резолюция «осуждает Азербайджан за возобновление военных действий 27 сентября 2020 года», и призывает правительство принять ряд мер, направленных на облегчение забот пострадавшего от войны населения Арцаха, выявление и осуждение ответственных за военные преступления, а также соблюдение режима прекращения огня и проведение переговоров вокруг мирного соглашения, уважающего границы Нагорного Карабаха и право его народа на самоопределение.
В числе других положений парламент, в частности, осудил деструктивную роль Турции в этой войне, потребовал от нее прекратить военное вмешательство в этот конфликт и воздержаться от дестабилизирующей роли в регионе. Комитет армян Бельгии приветствует тот факт, что парламент придерживается четкой и конструктивной позиции по этому вопросу и выражает благодарность тем парламентариям, которые внесли в свой вклад в дело принятия резолюции.
Таким образом, резолюция открывает путь к конкретным и конструктивным действиям в регионе. Комитет призывает правительство действовать без промедления в соответствии с предложениями парламента, в частности, подчеркивая актуальность оказания гуманитарной помощи и обеспечения бельгийского присутствия в регионе. Сегодня Палата представителей приняла также другой документ, предложенный депутатом Мишелем де Магдом.
Этим документом 9 декабря провозглашается Днем памяти жертв геноцидов, официально признанных бельгийским государством. Комитет армян Бельгии является исполнительным органом армянской общины Бельгии. Все основанные еще с 1922 года основные армянские организации объединились в этот Комитет. Число армян в Бельгии достигает 30 000 человек.