Այսօր պատիվ ունեցա հանդիպելու Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ՝ մարդու, ով խորապես նվիրված է իր երկրին և ժողովրդին․ Ռենո Մյուզելյե
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել է Պրովանս-Ալպեր-Կոտ դ'Ազուրի տարածաշրջանային խորհրդի անդամների և նախագահ Ռենո Մյուզելյեի հետ։
Հանդիպումից հետո Ռենո Մյուզելյեն մի քանի գրառում է արել իր Twitter-ում․ «Այսօր պատիվ ունեցա ողջունելու Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանին՝ մի մարդու, ով խորապես նվիրված է իր երկրին և պաշտպանում է իր ժողովրդի իրավունքները ադրբեջանական ագրեսիայից»։
Հաջորդ թվիթում Մյուզելյեն նշել է, որ Ադրբեջանը, անտեսելով միջազգային իրավական նորմերը, շարունակում է պահել գերևարված հայերին, ինչը մարդկային չափանիշների մեջ չի տեղավորվում։ Նա մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ հավատարիմ է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Արցախի անկախությունը ճանաչող բանաձևին։ Մյուզելյեն հիշեցրել է, որ քսան տարի առաջ այս օրը Ֆրանսիան ճանաչեց 1,5 մլն մարդու կյանք խլած հայոց Ցեղասպանությունը Թուրքիայի կողմից․ «Եվ այսօր, ավելի քան երբևէ ես վերահաստատում եմ իմ անվերապահ աջակցությունը հայերին»։
Նա ընդգծել է, որ Արցախի պատվիրակության հետ հանդիպումը Ցեղասպանությունների հիշատակման և դատապարտման միջազգային օրը շատ խորհրդանշական է։ «Այս դաժան հանցագործության զոհ դարձած ժողովրդի պաշտպանությունը և աջակցությունը մեր պարտքն է»,- նշել է Մյուզելյեն Արցախի նախագահի հետ հանդիպմանը նվիրված վերջին թվիթում։
Նշենք, որ Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը արդեն հանդիպել է Եվրախորհրդարանի Ֆրանսիայի պատվիրակության անդամների, Մարսելի քաղաքապետ Բենուա Փայանի, Սենատի, Ազգային Ժողովի անդամների, հայ համայնքի ներկայացուցիչների, Փարիզի քաղաքապետ Էն Իդալգոյի, Իլ դե Ֆրանս շրջանի ղեկավար Վալերի Պեկրեսի, ինչպես նաև Բուշ դյու Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի անդամների հետ։

Сегодня я имел честь встретиться с Президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном, человеком, глубоко преданным своей стране и народу։ Рено Мюзелье
Находящийся с рабочим визитом во Франции Президент Республики Арцах Араик Арутюнян встретился с членами Регионального совета Прованс-Альпы-Лазурный берег и его председателем Рено Мюзелье.
После встречи Рено Мюзелье сделал несколько записей в своем Twitter: "Сегодня я имел честь приветствовать Президента Республики Арцах Араика Арутюняна, человека, который глубоко предан своей стране и защищает права своего народа от азербайджанской агрессии". В следующем твите Мюзелье отметил, что Азербайджан, игнорируя международные правовые нормы, продолжает удерживать пленных армян, что не укладывается в человеческие нормы.
Он еще раз подчеркнул, что верен резолюции парламента Франции о признании независимости Арцаха. Мюзелье напомнил, что в этот день двадцать лет назад Франция признала Геноцид армян со стороны Турции: "И сегодня, как никогда, я подтверждаю свою безоговорочную поддержку армянам". Он подчеркнул, что встреча с делегацией Арцаха в Международный день памяти и осуждения геноцидов очень символична. "Защита и поддержка народа, ставшего жертвой этого жестокого преступления - наш долг", - отметил Мюзелье в своем последнем твите, посвященном встрече с президентом Арцаха.
Отметим, что в рамках визита во Францию возглавляемая Араиком Арутюняном делегация уже встретилась с членами делегации Франции в Европарламенте, мэром Марселя Бенуа Паяном, членами Сената, Национального собрания, представителями армянской общины, мэром Парижа Анн Идальго, главой региона Иль-де-Франс Валери Пекрес, а также членами совета департамента Буш-дю-Рон.
Он также выступил с обширной пресс-конференцией перед ведущими французскими СМИ, и дал отдельные интервью.