Ադրբեջանցի «էկոլոգների» այցը Կաշեն համաձայնեցված էր ռուս խաղաղապահների հետ, բայց համաձայնեցված չէր Արցախի իշխանությունների հետ. Ստեփանակերտ
Սույն թվականի դեկտեմբերի 10-ին, ադրբեջանական կողմը, հիմք ընդունելով Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը նախապես ուղղված՝ Մարտակերտի շրջանի հանքավայրերում դիտարկում անցկացնելու գրությունը, ծրագրում էր իրականացնել այցելություն Դրմբոնի և Կաշենի հանքավայրեր։ Այս մասին հայտնում է Արցախի Տեղեկատվական շտաբը։
«Խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության կողմից, համաձայն իրենց վերադաս մարմինների հրահանգի, թույլատրվել է մեկանգամյա տեսողական այց վերը նշված հանքավայրեր։
Հաշվի առնելով, որ առաջարկված ծրագիրը, սահմանված կարգով, համաձայնեցված չի եղել Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և հանքավայրերը շահագործող կազմակերպության հետ՝ տեղում, հանքարդյունաբերական կազմակերպության աշխատակիցների և հարակից համայնքների բնակիչների կողմից ինքնաբուխ կերպով արգելափակվել է վերը նշված խմբի մուտքը հանքավայրերի տարածք։
Ստեղծված իրավիճակը հանգուցալուծելու նպատակով հավաքների վայրեր են մեկնել Արցախի Հանրապետության իշխանությունների ներկայացուցիչներ, որոնց կողմից տարված բանակցությունների արդյունքում որոշում է ընդունվել դադարեցնել հանքավայրերում նախատեսված շրջայցը և այդ հարցին անդրադառնալ լրացուցիչ քննարկումներից հետո։
Կոչ ենք անում Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներին՝ ձեռնպահ մնալ չստուգված լուրերի տարածումից և հետևել բացառապես պաշտոնական տեղեկատվությանը։ Հավաստիացնում ենք, որ իշխանությունների կողմից ձեռնարկվում են բոլոր քայլերը՝ ավելորդ լարվածությունից խուսափելու համար, և բոլոր հարցերը Արցախի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն կարգավորելու ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Визит азербайджанских «экологов» на арцахские рудники был согласован с российскими миротворцами, но не был согласован с властями Арцаха: Степанакерт
10 декабря сего года азербайджанская сторона, основываясь на письме, заранее направленном командованию дислоцированного в Республике Арцах миротворческого контингента Российской Федерации о проведении мониторинга на месторождениях Мартакертского района, планировала совершить визит на Дрмбонское и Кашенское месторождения. Об этом сообщает Информационный штаб Арцаха.
«Командованием миротворческого контингента, согласно распоряжению вышестоящих органов, был разрешен разовый визуальный визит азербайджанцев на вышеуказанные месторождения.
Однако, учитывая то, что вышеуказанное решение в установленном порядке не было согласовано с властями Республики Арцах и организацией, эксплуатирующей эти месторождения, сотрудники горнодобывающей компании и жители соседних общин заблокировали входы на территорию рудников.
С целью разрешения сложившейся ситуации на место прибыли представители властей Республики Арцах, в результате переговоров было принято решение прекратить «обход» месторождений и обратиться к этому вопросу после дополнительных обсуждений.
Призываем граждан Республики Арцах воздержаться от распространения непроверенной информации и следить исключительно за официальными новостями. Заверяем, что власти Республики Арцах предпринимают все шаги во избежание дополнительной напряженности и для регулирования всех вопросов в соответствии с законодательством Республики Арцах»,- говорится в заявлении.