Արցախի ժողովուրդը բոլորիս աջակցության կարիքն ունի. Բեգլարյանը նստացույց է սկսել ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջեւ
Արցախի պետնախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանն անժամկետ նստացույց ու շարժում է սկսում Երեւանում՝ այս փուլում ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջեւ՝ հետեւյալ պահանջներով։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Բեգլարյանը, կից գրելով.
«1. ՄԱԿ-ի մարմինները պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողություններն ու շրջափակումը Արցախի ժողովրդի հանդեպ.
1. ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը պետք է անդրադառնա Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման հարցին՝ հստակ միջազգային երաշխիքներ տրամադրելով.
2. Առնվազն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամները (ԱՄՆ, ՌԴ, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա եւ Չինաստան) եւ Եվրոպական Միությունը պետք է դատապարտեն Ադրբեջանի գործողությունները եւ գործնական միջոցներ ձեռնարկեն Ադրբեջանին սանձելու ուղղությամբ:
Հայաստանի հասարակությանը կոչ եմ անում՝
1. Դուրս գալ անտարբերության ու անօգնականության թմբիրից եւ ամեն մեկն իր չափով ու ձեւով նպաստի Արցախի պաշտպանության ու հայկական ապագայի երաշխավորման սուրբ գործին.
2. Տարբեր հանրային գործողություններով ճնշման տակ պահել հատկապես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հինգ մշտական անդամ երկրների դեսպանատները՝ պահանջելով հստակ գործողություններ՝ եւ՛ առանձին, եւ՛ ՄԱԿ-ի ձեւաչափով.
3. Բոլոր հնարավոր տեղերում խոսել ու գրել Արցախի կարեւորության ու ներկա կարիքի մասին՝ եւ՛ հայերենով, եւ՛ օտար լեզուներով.
4. Ով կարող է միանալ նստացույցին կամ բողոքի այլ գործողությունների, թող միանա, քանի որ Արցախի մեր հայրենակիցները շատ ավելի մեծ զրկանքներ են կրում հիմա.
Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին կոչ եմ անում՝
1. Իրենց երկրներում կազմակերպել հանրային անհնազանդության գործողություններ՝ պահանջելով իրենց կառավարություններից գործնական քայլեր Արցախի պաշտպանության եւ Ադրբեջանին սանձելու համար.
2. Իրազեկման արշավներ մեկնարկել՝ ուղղված օտար հասարակություններին ու լրատվամիջոցներին Արցախի հայության կարիքները ու ադրբեջանական հանցագործությունները ներկայացնելուն:
Արցախը ամբողջ հայության անզիջում արժեքն է, եւ այս պայքարն էլ բոլորինս է:
Ժամը 15:00-ին հրավիրում եմ մամուլի ասուլիս՝ ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջեւ: Մնացածը կներկայացնեմ այդ ժամանակ:

SOS! Арцах нуждается во всех нас: Артак Бегларян начинает акцию протеста перед офисом ООН в Ереване
Советник госминистра Арцаха Артак Бегларян в связи с коммуникационной и энергетической блокадой Арцаха со стороны Азербайджана начинает бессрочную акцию протеста напротив офиса ООН в Ереване.
Бегларян выдвигает следующие требования и призывы международному сообществу и всему армянскому народу:
«1. Органы ООН должны осудить геноцидальные действия Азербайджана и блокаду народа Арцаха.
2. Совет Безопасности ООН должен обратиться к вопросу обеспечения безопасности народа Арцаха, предоставив четкие международные гарантии.
3. По меньшей мере пять постоянных членов Совета Безопасности ООН (США, РФ, Франция, Великобритания и Китай) и Европейский союз должны осудить действия Азербайджана и предпринять практические меры по его сдерживанию. Призываю общество Армении:
4. Выйти из состояния апатии и беспомощности и каждому по мере своих возможностей и по собственному видению способствовать святому делу защиты Арцаха и гарантирования его армянского будущего.
5. Различными общественными акциями держать под давлением посольства пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН, требуя четких действий, как отдельно, так и в формате ООН.
6. Говорить и писать о важности Арцаха во всех возможных площадках и на всех возможных языках.
7. Кто может пусть присоединиться к нашей акции напротив армянского представительства ООН или организует другие акции протеста, поскольку наши соотечественники в Арцахе сейчас находятся в опасности. Призываю наших соотечественников из Диаспоры:
8. Организовать в своих странах акты общественного неповиновения, требуя от своих правительств практических шагов для защиты Арцаха и обуздания агрессии Азербайджана.
9. Начать информационные кампании, направленные на представление миру нужд армян Арцаха и азербайджанские преступления. Арцах - бескомпромиссная ценность всего армянского народа, и эта борьба должна быть борьбой всего армянского народа. В 15:00 созываю пресс-конференцию перед офисом ООН. Остальное я представлю тогда».