Արցախի ժողովուրդն արժանի է, որ միջազգային հանրությունը լրջորեն ընդունի ինքնորոշման իր կոչերը․ Լեմկին ինստիտուտ
Ցեղասպանության կանխարգելման միջազգային Լեմկին ինստիտուտը հայտարարություն է տարածել, որում իր համերաշխությունն է հայտնել Արցախի Հանրապետության ժողովրդին:
Ստորև ներկայացնում ենք մի քանի հատված՝ հրապարակված փաստաթղթից։
«Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղի) տարածաշրջանը հազարամյակներ շարունակ բնակեցվել է հայերով։ Տարածաշրջանում հայերի հիշատակումները թվագրվում են Մ.թ. ա. առնվազն 6-րդ դարով։ Թեև տարածաշրջանը հայտնվել է տարբեր կայսրությունների վերահսկողության տակ, լեզուն և մշակույթը միշտ մնացել են հայկական։
...Ներկայումս Արցախին հավակնում է Ադրբեջանը։ Խորհրդային Միության օրոք Արցախն ուներ ինքնավար մարզի (ԼՂԻՄ) կարգավիճակ Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմում։ Խորհրդային տիրապետությունը զսպում էր ադրբեջանցի ազգայնականների հայատյացությունը, որոնք Ադրբեջանը դիտում էին որպես պանթուրքիստական աշխարհի մաս, որը Միջին Ասիան կապում էր Հարավ-Արևելյան Եվրոպայի հետ։
...Հիշեցնում ենք բոլորին, որ ինքնորոշման իրավունքը հիմնարար է միջազգային իրավական համակարգի շրջանակներում։ Արցախի ժողովուրդն արժանի է, որ միջազգային հանրությունը լրջորեն ընդունի ինքնորոշման իր կոչերը»։

Народ Арцаха заслуживает того, чтобы международное сообщество серьезно восприняло его призывы к самоопределению։ Институт Лемкина
Международный институт по предупреждению Геноцида им. Лемкина распространил заявление , в котором выразил солидарность с народом Республики Арцах:
«Регион Арцах (Нагорный Карабах) был заселен армянами на протяжении тысячелетий. Упоминания армян в регионе датируются как минимум VI веком до нашей эры. Хотя регион попадал под контроль различных империй, язык и культура всегда оставались армянскими...
...В настоящее время на Арцах претендует Азербайджан. При Советском Союзе Арцах имел статус автономной области (НКАО) в составе Азербайджанской ССР. Советское господство сдерживало армянофобию азербайджанских националистов, рассматривавших Азербайджан как часть пантюркистского мира, связывающего Среднюю Азию с Юго-Восточной Европой...
...Напоминаем всем, что право на самоопределение является фундаментальным в рамках международной правовой системы. Народ Арцаха заслуживает того, чтобы международное сообщество серьезно восприняло его призывы к самоопределению».