Արցախի նախագահն ընդունել է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության խորհրդարանական պատվիրակությանը. քննարկվել է Արցախում ստեղծված իրավիճակը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հոկտեմբերի 19-ին ընդունել է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում էին Բունդեսթագի պատգամավորներ Շտեֆան Կոյտերը, Շտեֆեն Կոտրեն, Բրանդենբուրգ երկրամասի խորհրդարանի անդամներ Անդրեաս Կալբիցը ու Անդրեաս Գալաուն:
Երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել գերմանացի խորհրդարանականներին սեփական նախաձեռնությամբ Արցախ այցելելու և պատերազմական ծանր ժամանակահատվածում արցախահայության խնդիրները տեղում ուսումնասիրելու համար՝ հույս հայտնելով, որ դրանք օբյեկտիվ կերպով կներակայացվեն Գերմանիայի ժողովրդին և իշխանությանը:
Իր հերթին Բունդեսթագի պատգամավոր Շտեֆեն Կոտրեն նախագահին է ներկայացրել պատվիրակության ստացած տպավորություններն ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների մասին՝ նշելով, որ այն, ինչ իրականացնում է Ադրբեջանը Թուրքիայի և ահաբեկչական կազմակերպությունների օգնությամբ, մարդկությանն ուղղված մեծ հանցագործություն է, որին պետք է պատշաճ արձագանքի միջազգային հանրությունը:
Գերմանացի պատգամավորի խոսքով՝ հակամարտությունն ուժային մեթոդով լուծելու պաշտոնական Բաքվի որդեգրած տարբերակին հակազդելու լավագույն միջոց կարող է հանդիսանալ Արցախի անկախության ճանաչումը տարբեր պետությունների, այդ թվում` եվրոպական երկրների կողմից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ստեղծված իրավիճակի հետ կապված խնդիրները և դրանց քաղաքական գնահատական տալու անհրաժեշտությունը:

Лучшим способом противодействия позиции официального Баку по силовому решению конфликта может стать признание независимости Арцаха: Депутат Бундестага
19 октября Президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял парламентскую делегацию партии «Альтернатива для Германии», в составе которой депутаты Бундестага Штефан Койтер, Штефен Котре, члены парламента земли Бранденбург Андреас Кальбиц и Андреас Галау.
Глава государства выразил благодарность немецким парламентариям за посещение Арцаха по собственной инициативе и изучение на месте проблем республики в тяжелое военное время, выразив надежду, что они объективно будут представлены народу и властям Германии.
В свою очередь, депутат Бундестага Штефен Котре представил президенту полученные делегацией впечатления о последствиях азербайджанской агрессии, отметив, что то, что осуществляет Азербайджан с помощью Турции и террористических организаций, является большим преступлением против человечности, на которое должно реагировать международное сообщество.
По словам немецкого депутата, лучшим способом противодействия позиции официального Баку по силовому решению конфликта может стать признание независимости Арцаха различными государствами.
В ходе встречи была подчеркнута важность международной политической оценки сложившейся в Арцахе ситуации.