Արցախի նախագահն առողջապահական ոլորտի ծրագրերի թեմայով խորհրդակցություն է անցկացրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մարտի 18-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ առողջապահական ոլորտի ծրագրերի ու խնդիրների վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, քննարկվել է պատերազմական գործողությունների ընթացքում վնասված բուժհիմնարկների շենքային պայմանների վերականգնման, վերանորոգման, նոր սարքավորումների ձեռքբերման, ինչպես նաև Ստեփանակերտի Մոր և մանկան առողջության նոր կենտրոնի շինարարական աշխատանքների ընթացքին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է եղել նաև պատերազմի հետևանքով վիրավորված քաղաքացիների բուժման հնարավորություններին և սոցիալական տարբեր արտոնություններից օգտվելու մեխանիզմներին առնչվող հարցերին:
Հանրապետության նախագահը ոլորտի պատասխանատուներին տվել է համապատասխան հանձնարարականներ՝ քննարկված ծրագրերի պատշաճ ու արագ իրականացման, այդ թվում՝ բուժհիմնարկների պայմանների բարելավման ու վիրավոր քաղաքացիների փոխհատուցումների տրամադրման ուղղությամբ:

Президент Арцаха провел совещание по программам и проблемам в сфере здравоохранения
18 марта президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел рабочее совещание по по реализуемым программам и проблемам в сфере здравоохранения.
Был обсужден широкий круг вопросов, касающихся восстановления условий в зданиях медицинских учреждений, пострадавших в ходе боевых действий, приобретения нового оборудования, равно как и хода строительства нового Центра защиты здоровья матери и ребенка в Степанакерте. Были затронуты также вопросы, касающиеся возможностей лечения граждан, получивших ранение в ходе войны, и механизмов предоставления разных социальных льгот.
Президент республики дал поручения ответственным представителям сферы по надлежащей и быстрой реализации программ, в том числе по улучшению условий в медучреждениях и предоставлению компенсаций раненным гражданам.