Արցախի անկախության պայքարի դաժան վերջաբանը. The New Yorker
Անցած շաբաթ նորից բռնկվեց երեսունհինգամյա պատերազմը։ Հարյուրավոր մարդիկ զոհվեցին։ Այս մասին «Արցախի անկախության պայքարի դաժան վերջաբանը» հոդվածում գրել է The New Yorker պարբերականի սյունակագիր Մաշա Գեսենը։
«Աշխարհը, որը կենտրոնացած էր ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի եւ Ուկրաինայում պատերազմի վրա, գրեթե ոչինչ չնկատեց։ Սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանն սկսեց գնդակոծել քաղաքներն ու ռազմակայաններն Արցախում՝ հայկական անկլավ, որը վաղուց պայքարում է անկախության համար։ Մեկ օրից էլ պակաս ժամանակում ինքնահռչակ հանրապետությունը փաստացի զինաթափվեց եւ ստիպված եղավ կապիտուլացվել։ Ռուսական զորքերը, որոնք իբր այնտեղ են գտնվում նման ելքը կանխելու համար, գրեթե դիմադրություն չցուցաբերեցին։ Իրավիճակի առավել շռայլ մեկնաբանությունն այն է, որ նրանք հանկարծակիի են եկել։ Առավել քիչ քննակվող տարբերակը՝ Ռուսաստանը տվել էր իր համաձայնությունը հարձակմանը, գուցե, տարածաշրջանում ռազմական ներկայության դիմաց»,- նշել է հոդվածագիրը։
Գեսենը գրել է նաեւ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կալանավորման մասին։
«Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը կալանավորեց Ռուբեն Վարդանյանին, հայ գործարարին եւ մարդասերին, որը միլիարդներ է վաստակել Ռուսաստանում՝ մինչեւ Արցախ տեղափոխվելը, որպեսզի գլխավորի նրա կառավարությունը 2022թ.»,- ընդգծել է հոդվածի հեղինակը։
Երեք տասնամյակների ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի՝ երկու հարեւանների քաղաքական ուղիները, որոնք անխզելիորեն կապված են արյամբ ու պատերազմով, բաժանվեցին, գրել է պարբերականի սյունակագիրը։
«Ադրբեջանը խորհրդային տոտալիտարիզմից անցավ հետխորհրդային բռնապետության՝ կառավարող դինաստիակով, գրաքննությամբ եւ լայնորեն տարածված քաղաքական բռնաճնշումներով։ Ադրբեջանը՝ աշխարհում առաջին նավթային տերություններից մեկը, դարձավ նաեւ համեմատաբար հարուստ։ Նա դիվանագիտական, տնտեսական եւ ռազմական կապեր հաստատեց հարեւան Թուրքիայի եւ Իսրայելի հետ, որն Ադրբեջանը դիտարկում է որպես դաշնակից ցանկացած առճակատման մեջ Ադրբեջանի մերձավոր հարեւան Իրանի հետ։ Հայաստանը, գոնե ձեւականորեն, անցում իրականացրեց դեմոկրատիային»,- նշել է Գեսենը։
Հոդվածի հեղինակի խոսքով՝ այժմ Արցախի «անկախության նախագիծն» ավարտվեց, սակայն Հայաստանում նրան հայտնել են, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունն ավարտված չէ։

The New Yorker: Жестокий финал борьбы Нагорного Карабаха за независимость
На прошлой неделе вновь вспыхнула тридцатипятилетняя война. Сотни людей погибли. Об этом в своей статье «Жестокий финал борьбы Нагорного Карабаха за независимость» пишет колумнист издания The New Yorker Маша Гессен.
«Мир, сосредоточенный на Генеральной Ассамблее ООН и войне в Украине, почти ничего не заметил. 19 сентября Азербайджан начал обстрел городов и военных баз в Нагорном Карабахе - армянском анклаве, который давно борется за независимость. Менее чем за сутки самопровозглашенная республика была фактически разоружена и вынуждена капитулировать. Российские войска, якобы находящиеся там для предотвращения подобного исхода, практически не оказали сопротивления. Наиболее щедрая трактовка ситуации заключается в том, что они были застигнуты врасплох. Наименее щедрый вариант - что Россия дала свое согласие на нападение, возможно, в обмен на сохранение военного присутствия в регионе», - отмечает автор статьи.
Гессен пишет также об аресте Азербайджаном бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна.
«27 сентября Азербайджан арестовал Рубена Варданяна, предпринимателя армянского происхождения и филантропа, который заработал миллиарды в России, прежде чем переехать в Нагорный Карабах, чтобы возглавить его правительство в 2022 году», - подчеркивает автор статьи.
В течение следующих трех десятилетий политические пути Армении и Азербайджана, двух соседей, неразрывно связанных кровью и войной, разошлись, пишет колумнист издания.
«Азербайджан перешел от советского тоталитаризма к постсоветской диктатуре с правящей династией, цензурой и широко распространенными политическими репрессиями. Азербайджан, одна из первых нефтяных держав в мире, также стал сравнительно богатым. Она поддерживала дипломатические, экономические и военные связи с соседней Турцией и с Израилем, который рассматривает Азербайджан как союзника в любой конфронтации с ближайшим соседом Азербайджана Ираном. Армения, по крайней мере формально, осуществила переход к демократии», - отмечает Гессен.
По словам автора статьи, сейчас «проект независимости» Нагорного Карабаха завершился, однако в Армении ей заявили, что армяно-азербайджанский конфликт не завершился.