Արցախն ինձ համար կարմիր գիծ է. Ռուբեն Վարդանյանի հարցազրույցը RTVI-ին
Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը RTVI հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում խոսել է Արցախ մեկնելու որոշման, Հանրապետության պետնախարար նշանակվելու, կառավարությունում վերադասավորումների, Արցախի կառավարության գործունեության բարեփոխման ծրագրերի և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հարաբերությունների մասին:
Արցախի հարցի վրա ուշադրություն հրավիրելու և Ադրբեջանում հայատյացության մասին
Արցախի պետնախարարը հիշեցրել է, որ սա իր առաջին զրույցը չէ ռուսական լրատվամիջոցների հետ նոր պաշտոնում։ Ավելի վաղ նա հարցազրույց է անցկացրել Իլյա Դորոնովի հետ ՌԲԿ-ի համար, որը չի հրապարակվել՝ լրագրողի նկատմամբ ֆիզիկական հաշվեհարդարի սպառնալիքների պատճառով։
"Այնպիսի ագրեսիվ միջավայրում, այնպիսի կոշտ դիմակայության և այնպիսի հայատյացության մեջ, որ նույնիսկ տեսակետ արտահայտելն անհնար է, և ռուս լրագրողը հարձակման է ենթարկվում" ... "Սա աղաղակող փաստ է, որ թույլ չտանք այսօրվա աշխարհում խոսել շատ կարևոր բաների մասին, այդ թվում՝ ինչպես ենք կառուցելու աշխարհը", - ասել է Վարդանյանը։
Վարդանյանը նշել է, որ այժմ ավելի լավ և ավելի խորն է հասկանում, թե ադրբեջանական հասարակության մեջ որքան անհանդուրժողականություն կա այն ամենի նկատմամբ, ինչ կատարվում է Արցախում։
Նա խոսել է ղարաբաղյան հարցի վրա ուշադրություն հրավիրելու մասին՝ իր՝ նոր պաշտոնում նշանակման համատեքստում
"Ես ուրախ եմ, որ արել եմ այդ քայլը, որովհետև իմ գալուստով Արցախի թեման, որն Ադրբեջանի համար իդեալական կլիներ, որ բոլորը մոռանային, ավելի արդիական է դարձել, օրակարգային։ Այս առումով ես ուրախ եմ, որ Արցախը և այն ամենը, ինչ տեղի է ունենում Արցախում, քննարկման թեմա է դառնում և՛ ռուսական, և՛ հայկական, և՛ ադրբեջանական, և՛ համաշխարհային մամուլում", — ընդգծել Է Վարդանյանը ։
Արցախի կառավարությունում վերադասավորումների պատճառները
Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ ինքը պայմանավորվածություն ունի Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ, որ հնարավորություն կա բարեփոխելու կառավարության ողջ կառուցվածքը: Այս համատեքստում նա նշել է երկու պատճառ. առաջինը՝ պատերազմից հետո որոշակի փուլ ավարտվեց, պետք էր հնարավորինս արագ դադարեցնել խուճապային տրամադրությունները, այնպես անել, որ մարդիկ մնան Արցախում։
Երկրորդ պատճառը, ըստ Վարդանյանի, միասնական թիմ ձևավորելու անհրաժեշտությունն է։ "Այն (կառավարությունը) ձևավորվել է կոալիցիոն սկզբունքով, կառավարության անդամները կազմված են եղել տարբեր կուսակցություններից, տարբեր շարժումներից, և որպես միասնական կոլեկտիվ չի աշխատել։ Այժմ Արցախի ղեկավարության առջև դրված է կառուցվածքային բարեփոխումների խնդիր, որը պահանջվում է միասնական թիմային մոտեցում:
Ես թիմ ունեմ, այնտեղ ընդգրկված են երկու նախկին պետնախարարներ, կրթության եւ մշակույթի նախկին նախարար, Հայաստանի սոցիալական ապահովության նախկին նախարար, մարդիկ, ովքեր ունեն պետական կառավարման փորձ՛՛,-նշել է Վարդանյանը։
Արցախ տեղափոխվելու որոշման և Հանրապետության զարգացման ծրագրերի մասին
Մեկնաբանելով իր՝ Արցախ տեղափոխվելու վերաբերյալ արձագանքը՝ Վարդանյանն ընդգծել է, որ որոշումը կայացրել է ինքնուրույն՝ առանց որևէ մեկի հրահանգի։
"Իմ մասին վարկածների քանակն այնքան մեծ է, որ ես արդեն ոչ մի բանից չեմ զարմանում "... "Ես բիզնես եմ ունեցել Ռուսաստանում, Անգլիայում, Ամերիկայում, Կիպրոսում, Ուկրաինայում, Ղազախստանում... Երբ գրել եմ իմ հայտարարագրերը, ստիպված եմ եղել դուրս գալ ավելի քան 50 կազմակերպություններից, որտեղ եղել եմ տնօրենների խորհրդի կազմում, և հասկանալի է, որ ես միշտ գլոբալ բիզնես եմ ունեցել։ Ես միշտ եղել եմ ռուսաստանյան մարդ, մյուս կողմից՝ աշխատել եմ ամբողջ աշխարհում", - նշել է նա ։
Պատասխանելով այն հարցին, որ իրեն Արցախ են ուղարկել Մոսկվայից՝ Վարդանյանն ասել է, որ  ՛՛լավ չի պատկերացնում, թե ինչպես նորմալ ու բանական մարդը, որը գոնե մի քիչ մտածում ու հասկանում է, կարող է համարել, որ կա մի մեխանիզմ, որով ինչ-որ մեկին կանչում են ու ասում՝ ՛՛դու կգնաս վաղը այնտեղ ածխատելու եւ կանես այս-յաս բաները՛՛:
Նա ընդգծել է, որ դա եղել է իր եւ իր ընտանիքի որոշումը։
"Դա իմ որոշումն էր, որոշում, որը, իհարկե, հնչեցրել եմ և ասել, որ նման որոշում եմ կայացնում։ Եվ ես խոսել եմ մարդկանց հետ, որոնք, այդ թվում, աշխատում են ռուսական պետության համար, որպեսզի բացատրեն իրենց դիրքորոշումը, այն հրապարակային դարձնեն, բայց ոչ ավելին։ Սա ևս մեկ անգամ Ռուբեն Վարդանյանի և նրա ընտանիքի դիրքորոշումն է։ Իսկ պատկերացնել, որ ինչ-որ մեկը կարող է ինձ ստիպել դա անել,  անհնար է", - ընդգծել Է Վարդանյանը։
Նա պատմել է, որ Արցախի կառավարության գործունեության բարեփոխման ողջ ծրագրի հիմքում ընկած են երեք հիմնական ուղղություններ՝ Արցախի կարգավիճակի հարցը, նրա անվտանգությունն ու հանրապետության սոցիալ-տնտեսական ու մշակութային զարգացումը, որը նորմալ կյանք կապահովի հանրապետության 120 հազարանոց բնակչության համար։
Ինչ վերաբերում է կարգավիճակին, ապա խոսքը վերաբերում է Արցախի դիրքավորմանը միջազգային տարածքում ինչպես իրավական, այնպես էլ ոչ իրավաբանական դաշտում: ՛՛Արցախը սուբյեկտ է, որը պետք է մասնակցի իր ապագայի վերաբերյալ որոշումների կայացմանը՛՛,-ասել է Վարդանյանը ։
Պետնախարարը նաև հավելել է. "Կառավարությունը պատրաստվում է իրականացնել մոտ 15 բարեփոխում, որոնք վերաբերում են գրեթե բոլոր ոլորտներին՝ ռազմականից մինչև տնտեսական:
Մենք կառուցում ենք առաջնահերթությունների աստիճանական համակարգ, բոլոր բարեփոխումները համակարգելու է միասնական կենտրոնը։ Հասարակությունը նույնպես պետք է ներգրավված լինի այս գործընթացում, մարդիկ պետք է զգան, որ իրենք էլ կարող են ազդել այդ գործընթացների վրա և իրենց բաժին պատասխանատվությունը կրել կայացվող որոշումների համար":
Նա նշել է, որ Արցախում կյանքը բնականոն հունի մեջ է մտնում՝ չնայած անկլավային բարդ իրավիճակին և ադրբեջանական զինուժի կողմից անընդհատ գնդակոծություններին, որոնք խոչընդոտում են գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացումը:
"Արցախցիները հավատում են իրենց ապագային, իրենց երկրի ապագային: Պարզապես ապշում ես նրանց ոգու ամրությունից, և պատահական չէ, որ Արցախը Խորհրդային Միության չորս մարշալ և խորհրդային բանակի 28 գեներալ է տվել", - նշել է Վարդանյանը։
Գյուղատնտեսությունը, պետնախարարի խոսքով, երկրի տնտեսության առաջատար ճյուղն է: Երկիրը հարուստ է պարարտ հողով՝ չնայած այն բանին, որ 44-օրյա պատերազմի արդյունքում զգալի տարածքներ անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
՛՛Ակտիվ տեմպերով զարգանում է շինարարության ոլորտը, այսօր Արցախում բազմաթիվ տներ են կառուցվում Հադրութից և Շուշիից տեղահանվածների համար։ Բացի այդ՝ Արցախում այսօր իրականացվում են բազմաթիվ հետաքրքիր նախագծեր, այդ թվում՝ ՏՏ և զբոսաշրջության ոլորտներում՛՛,-ասել է Վարդանյանը՝ հավելելով, որ հեռանկարային ուղղությունների թվում է նաև վերամշակող արդյունաբերությունը, այդ թվում՝ գյուղմթերքի վերամշակումը։
Պետնախարարն Արցախն անվանել է իդեալական տարբերակ ռուս ռելոկանտների, այդ թվում ՝ ՏՏ ոլորտի մասնագետների համար, բայց միայն այն բանից հետո, երբ երկարաժամկետ հեռանկարում կլուծվեն անվտանգության և կարգավիճակի հարցերը։
Վարդանյանը համաձայ չէ այն դիտարկմանը, թե Արցախի պետբյուջեն 90 տոկոսով բաղկացած է Հայաստանի սուբսիդիաներից։ "Ոչ, դա ճիշտ չէ։ Արցախը բավականին լավ սեփական բյուջե ունի, այլ բան է, որ կան կորցրած տարածքների թեմաներ, մարդիկ փոխհատուցում են ստանում մեծ քանակությամբ կորցրած հողերի և բիզնեսների համար, և դա ծրագրի այն մասն է, որը հատկացրել է հայկական կառավարությունը, և դա ուղղակի անցնում է Արցախի բյուջեով։ Իրականում, գործնականում մենք գտնվում ենք մի ռեժիմում, որտեղ արցախցի հարկատուների ՝ հարկերի հավաքագրումից ստացված եկամուտները, այլ եկամուտները թույլ են տալիս մեծ թվով ծրագրեր իրականացնել: Ուղղակի ես իրավունք չունեմ տոկոսը բացահայտելու, բայց դա ճիշտ չէ, ոչ թե 90 տոկոսը, այլ շատ ավելի քիչ", -ասել է Վարդանյանը։
Վարչապետ Փաշինյանի հետ հարաբերությունների մասին
Վարդանյանը պատմել է, որ առաջին անգամ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպել է 2018 թվականին՝ "թավշյա հեղափոխությունից" հետո ։
"Ես նրան ասացի, որ կա մի թեմա, որն ինձ հուզում է, որի համար ես պատրաստ եմ փոխել իմ կենսակերպը. դա Արցախն է։ Ես նրան բացահայտ ասել եմ, որ երբեք չեմ միջամտել նախորդ նախագահների քաղաքական գործունեությանը, հիմա էլ չեմ պատրաստվում միջամտել, բայց Արցախն ինձ համար կարմիր գիծ է", - պատմել Է Վարդանյանը։
Նա ընդգծել է, որ անթույլատրելի է համարում, որ հայկական վերնախավը պարզապես նայի, թե ինչ է կատարվում Արցախի հետ, եւ ոչինչ չանի։
Պետնախարարը նշել է, որ իր հարաբերությունները ՀՀ գործող վարչապետի հետ "աշխատանքային" են։ "Մենք ունեցել ենք աշխատանքային հանդիպում, որտեղ քննարկել ենք աշխատանքային հարցեր, որոնք ծառացաած են Արցախի առջև, մենք ունենք բազմաթիվ մարտահրավերներ, շատ խնդիրներ",-ասել է Վարդանյանը:
Պատասխանելով Արցախի նկատմամբ պահանջների նշաձողի իջեցման մասին հարցին՝ Վարդանյանը հիշեցրել է, որ Արցախն ինքնորոշվել է առանց Հայաստանի, ավելին ՝ Լեռնային Ղարաբաղը անջատվել է եւ Ադրբեջանի կազմից դուրս եկել դեռ ԽՍՀՄ-ի օրոք։
"Այդ իմաստով իսկապես դուալիզմ կար այն մասին, որ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզը, որը եղել է Ադրբեջանի կազմում, դուրս է եկել Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից մինչև Խորհրդային Միության փլուզումը։ Եվ 1994 թվականից հետո Ղարաբաղի ղեկավարությունը մաս էր կազմում այն հակամարտության, որը քննարկվում էր, կողմերից մեկն էր, որը ներկայացնում էր հենց Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող մարդկանց շահերը։ Այնուհետև Ղարաբաղի նախագահը դարձավ Հայաստանի վարչապետ, և Հայաստանը սկսեց ներկայացնել նաև արցախյան կողմի շահերը", -նշել է պետնախարարը։
Նա ընդգծել է, որ այժմ իրավիճակը փոխվել է, և "մենք կրկին վերադարձել ենք նրան, որ Արցախի և արցախցիների ճակատագիրը պետք է որոշեն այն մարդիկ, ովքեր ապրում են Արցախում, ովքեր կառավարում են Արցախի պետությունը" ։
Ռուս խաղաղապահների մանդատի երկարաձգման և Արցախի կարգավիճակի մասին
Վարդանյանը նշել է, որ պետք է լուծել ռուս խաղաղապահների մանդատի երկարաձգման, նրանց թվի ավելացման եւ նրանց կարգավիճակի ավելի հստակ սահմանման հարցը։ Ամենաճիշտ որոշումը Վարդանյանը համարել է ռուս խաղաղապահներին ՄԱԿ-ի միջազգային մանդատով օժտելը։ ՛՛Եվ այդ հարցերը պետք է լուծել հնարավորինս արագ, քանի որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման առաջին ժամկետի լրանալուն մնացել է ընդամենը 2,5 տարի՛՛,-ընդգծել Է պետնախարարը:
Վարդանյանի խոսքով՝ Արցախի հարցը պետք է լուծվի առանձին բանակցությունների ռեժիմով ՝ միջազգային միջնորդների մասնակցությամբ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիրը, իհարկե, կապված է արցախյան թեմատիկայի հետ, բայց դա առանձին թեմա է՝ նշել է նա։
Վարդանյանը նաեւ մեկնաբանել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը պատրաստ է կարգավորել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ առանց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման պահանջի: "Դա բարդ թեմա է: Չեմ կարծում, որ Հայաստանի նախագահը կարող է խոսել 10 միլիոնանոց հայկական սփյուռքի՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների անունից", -ասել է նա։

«Арцах для меня является красной линией»: главное из интервью Рубена Варданяна RTVI
Госминистр Арцаха Рубен Варданян в интервью телеканалу RTVI рассказал о решении поехать в Арцах, о назначении госминистром республики, о перестановках в кабмине, программах реформирования деятельности арцахского правительства и об отношениях с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
О привлечении внимания к вопросу Арцаха и армянофобии в Азербайджане
Госминистр Арцаха напомнил, что это его не первая беседа с российским СМИ в новом качестве. Ранее он провел интервью с Ильей Дороновым для РБК, которое не вышло из-за угроз физической расправы в адрес журналиста.
«В такой агрессивной среде, в таком жестком противостоянии и такой армянофобии, что даже высказывание точки зрения невозможно и журналист, российский, подвергается атакам «…» Это вопиющий факт того, чтобы не давать в сегодняшнем мире говорить об очень важных вещах, в том числе, как будем строить мир», — сказал Варданян.
Варданян отметил, что сейчас еще лучше и глубже понимает, насколько в азербайджанском обществе существует нетерпимость ко всему тому, что происходит в Арцахе.
Он рассказал о привлечении внимания к карабахскому вопросу с его назначением.
«Я рад, что сделал этот шаг, потому что моим приходом тема Арцаха, которая для Азербайджана было бы идеально, чтобы все забыли бы, стала более актуальной, стала повесткой. В этом смысле, я рад, что Арцах и все что происходит в Арцахе становится темой обсуждения и в прессе российской, и армянской, и азербайджанской, и мировой», — подчеркнул Варданян.
Причины перестановок в правительстве Арцаха
Варданян сообщил, что у него есть договоренность с президентом Арцаха Араиком Арутюняном о том, что есть возможность реформирования всей структуры правительства. В этом контексте он отметил две причины: первая – завершился определенный этап после войны, надо было как можно быстрее остановить панические настроения, сделать так, чтобы люди остались бы в Арцахе. «В этом смысле то правительство, которое работало тогда, оно пришло и работало прямо с колес», — подчеркнул Варданян.
Вторая причина, по словам Варданяна, это необходимость сформировать единую команду. «Оно [правительство] было сформировано по принципу коалиционности, члены правительства состояли из разных партий, разных движений, и как единый коллектив не работало», – сказал он.
Сейчас перед руководством Арцаха стоит задача структурных реформ, где требуется единый командный подход, подчеркнул госминистр.
«У меня есть команда, туда входят два бывших госминистра, бывший министр образования и культуры, бывший министр социального обеспечения Армении, люди, которые имеют опыт госуправления», — отметил Варданян.
О решении переехать в Арцах и планах по развитию республики
Комментируя реакцию на его переезд в Арцах, Варданян подчеркнул, что решение он принимал самостоятельно, без чьей-либо указки.
«Количество версий про меня настолько большое, что я уже ничему не удивляюсь «…» У меня был бизнес в России, в Англии, в Америке, Кипре, Украине, Казахстане, в этом смысле бизнеса у меня много. Я сейчас, когда писал свои декларации о том, что был вынужден выйти из большого количества организаций – десятки, больше 50, где я выходил из состава совета директоров и понятно, что у меня всегда был бизнес глобальным. Я всегда был российским человеком, с другой стороны – работал по всему миру», – отметил он.
Отвечая на вопрос, что его в Арцах отправили из Москвы, Варданян сказал, что «плохо представляет, как нормальный и разумный человек, который хотя бы чуть-чуть думает и понимает, может считать, что есть механизм, по которому кого-то вызывают и говорят: «А ты поедешь завтра туда работать и будешь это и это делать».
Он подчеркнул, что это было решение его и его семьи.
«Это было мое решение. Решение, которое, я конечно, озвучил и сказал, что принимаю такое решение. И я разговаривал с людьми, которые, в том числе, работают на российское государство, с тем чтобы объяснить свою позицию, сделать ее публичной, но не более того. Еще раз, это позиция — решение Рубена Варданяна и его семьи. А представить себе, что кто-то может это заставить мне сделать, но это невозможно», — подчеркнул Варданян.
Он рассказал, что в основе всей программы реформирования деятельности арцахского правительства лежат три основных направления: вопрос статуса Арцаха, его безопасность и социально-экономическое и культурное развитие республики, которое обеспечит нормальную жизнь для 120-тысячного населения республики.
Что касается статуса, то речь идет о позиционировании Арцаха в международном пространстве как в юридическом, так и неюридическом поле, о том, что Арцах является субъектом, который должен принимать участие в принятии решений о своем будущем, сказал Варданян.
«Правительство собирается реализовать около 15 реформ, затрагивающих практически все сферы – от военной до экономической. Мы выстраиваем каскадную систему приоритетов, все реформы будет координировать единый центр. Общество также должно быть вовлечено в этот процесс, люди должны почувствовать, что они тоже могут влиять на эти процессы и нести свою долю ответственности за принимаемые решения», — сказал госминистр.
Он отметил, что жизнь в Арцахе входит в нормальное русло, несмотря на сложную анклавную ситуацию и постоянные обстрелы со стороны азербайджанских ВС, препятствующие проведению сельскохозяйственных работ. «Арцахцы верят в свое будущее, в будущее своей страны. Просто поражаешься их крепости духа, и не случайно Арцах дал четырех маршалов Советского Союза и 28 генералов советской армии», — отметил Варданян.
Сельское хозяйство, по словам госминистра, является ведущей ветвью экономики страны, богатой на плодородную почву, несмотря на то, что значительные территории перешли под контроль Азербайджана в результате 44-дневной войны.
Активными темпами развивается сфера строительства, сегодня в Арцахе строится множество домов для вынужденных переселенцев из Гадрута и Шуши. Помимо этого, в Арцахе сегодня реализуется множество интересных проектов, в том числе в сфере IT и туризма, сказал Варданян. В числе перспективных направлений он назвал обрабатывающую промышленность, в том числе переработку сельхозпродукции.
Госминистр назвал Арцах идеальным вариантом для российских релокантов, в том числе специалистов сферы IT, но только после того, как будут решены в долгосрочной перспективе вопросы безопасности и статуса.
Варданян не согласился с замечанием о том, что госбюджет Арцаха на 90% состоит из субсидий Армении. «Нет, это неправда. У Арцаха достаточно хороший собственный бюджет, другое дело, что есть темы потерянных территорий, люди получают компенсации за большое количество потерянных земель и бизнесов, и эта часть программы, которую выделило армянское правительство и это просто проходит через бюджет Арцаха. На самом деле, практически мы находимся в режиме, где доходы арцахских налогоплательщиков, полученные от сбора налогов, другие доходы позволяют реализовывать большое количество программ. Просто я не имею права раскрывать процент, но это неправда, не 90%, намного меньше» — сказал Варданян.
Об отношениях с премьером Пашиняном
Варданян рассказал, что в первый раз встретился с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в 2018 году, после «бархатной революции».
«Я ему сказал — есть единственная тема, которая меня волнует, ради которой я готов поменять свой образ жизни — это Арцах. Я ему откровенно сказал, что никогда не вмешивался в политическую деятельность ни предыдущих президентов, не собираюсь и сейчас вмешиваться, но Арцах для меня является красной линией», — рассказал Варданян.
Варданян подчеркнул, что считает недопустимой, чтобы армянская элита просто смотрела, что происходит с Арцахом, и ничего не делала.
Госминистр отметил, что отношения его с действующим премьером Армении «рабочие». «У нас была рабочая встреча, где мы обсуждали рабочие вопросы, которые стоят перед Арцахом, у нас много вызовов, много проблем», — сказал Варданян.
Отвечая на вопрос о снижении планки требований по Арцаху, Варданян напомнил, что Арцах самоопределился без Армении, более того Нагорный Карабах отделился и вышел из состава Азербайджана еще при СССР.
«В этом смысле действительно был дуализм о том, что Нагорно-Карабахская автономная область, которая была в составе Азербайджана, вышла из состава Азербайджанской ССР до развала Советского Союза. И после 1994 года карабахское руководство было частью того конфликта, который обсуждался, было одной из сторон, которая представляла интересы именно людей, проживающих в Нагорном Карабахе. Затем президент Карабаха стал премьер-министром Армении и Армения стала представлять интересы в том числе арцахской стороны», — отметил госминистр.
Он подчеркнул, что сейчас ситуация изменилась, и «мы снова вернулись к тому, что судьба Арцаха и арцахцев должна решаться людьми, которые живут в Арцахе, которые управляют государством арцахским».
О продлении мандата российских миротворцев и статус Арцаха
Варданян отметил, что надо решить вопрос с продлением мандата российских миротворцев, увеличением их числа и более четким определением их статуса. Наиболее правильным решением Варданян назвал наделение российских миротворцев международным мандатом ООН. И решать эти вопросы надо по возможности быстро, потому что до истечения первого срока пребывания российского миротворческого контингента осталось всего 2,5 года, подчеркнул госминистр.
Варданян подчеркнул, что вопрос Арцаха должен решаться в режиме отдельных переговоров с участием международных посредников. Мирный договор между Арменией и Азербайджаном, конечно, связан с арцахской тематикой, но это отдельная тема, отметил он.
Варданян также прокомментировал заявление президента Армении Ваагна Хачатуряна о том, что Армения готова наладить отношения с Турцией без требования о признании Геноцида армян. «Это сложная тема. Не думаю, что президент Армении может говорить от имени 10-миллионной армянской диаспоры – потомков переживших Геноцид армян», — сказал он.
О присоединении Арцаха к Армении
По словам Варданяна, это сложный вопрос, есть фундаментальная проблема между правом нации на самоопределение, территориальной целостностью и созданием собственного государства в условиях 21 века.
«Это один из тех вызовов, который к сожалению, привел к большому количеству конфликтов. Просто так присоединиться и стать одной из губерний Армении — это невозможно. Никогда арцахцы не согласились бы, не стали бы просто частью Армении. Это сложная конструкция, отношения Армении и Арцаха должны быть правильно выстроены», — сказал он.
Рубен Варданян был назначен госминистром Арцаха 4 ноября. Варданян 1 сентября заявил о решении отказаться от российского гражданства и переехать в Арцах. Он сообщил, что после переезда передаст все российские активы партнерам и в семейный фонд. Варданян также заявил о планах учредить Фронт безопасности и развития Арцаха.