Արայիկ Հարությունյանը դիմել է Ազգային ժողովի նախագահին՝ ԱՀ Սահմանադրության փոփոխության նախագիծը վերադարձնելու նպատակով
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 22-ին, հիմք ընդունելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 62-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետը և 78-րդ հոդվածի 6-րդ մասը, դիմել է Ազգային ժողովի նախագահին՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխության նախագիծը վերադարձնելու նպատակով՝ այն հանելով շրջանառությունից:
Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, նման որոշման համար պատճառ են հանդիսացել Արցախի Հանրապետության սահմանադրական փոփոխության նախաձեռնության իրացման ընթացքում հնչած տարաբնույթ քաղաքական գնահատականները, ինչպես նաև նախագծի վերաբերյալ հանրության շրջանում առաջացած բացասական արձագանքները, ինչը կարող էր ներքին պառակտման ու լարվածության հերթական պատճառ դառնալ:
Ըստ երկրի ղեկավարի՝ ներքին համերաշխությունն ու միասնականությունը մեր ամենազորեղ ուժն է և ամենակարևոր երաշխիքը մեր պետականաշինության այս դժվարագույն փուլում առկա մարտահրավերներն արժանապատվորեն դիմագրավելու գործում:
Հանրապետության Նախագահը նախաձեռնելու է լրացուցիչ քաղաքական խորհրդակցություններ սահմանադրական փոփոխությունների հետագա ընթացքի շուրջ:

Президент Арцаха отозвал проект изменений Конституции
22 ноября президент Республики Арцах Араик Арутюнян, принимая за основу пункт 4 части 3 статьи 62 и часть 6 статьи 78 закона «Регламент Национального Cобрания», обратился к председателю Национального Cобрания с предложением вернуть проект конституционных изменений и изъять его из обращения. Как сообщает главное информационное управление Аппарата президента Республики Арцах, причиной такого решения стали различные политические оценки, прозвучавшие в ходе рассмотрения проекта, а также негативные отзывы общественности относительно документа, что могло привести к новому внутриполитическому расколу и напряженности.
Президент Арцаха подчеркивает, что внутренняя солидарность и единство - сила и важнейшая гарантия для успешного противостояния вызовам на этом сложнейшем этапе государственного строительства. Президент республики инициирует дополнительные политические консультации вокруг проекта конституционных реформ.