Անհրաժեշտության դեպքում մարտական գործողությունները տեղափոխելու ենք Ադրբեջանի տարածք. ԱՀ նախագահ
ՊԲ-ի 2020 թվականի ուսումնական տարվա պատրաստության պլանի համաձայն` զորամասերի հրամանատարների և նրանց տեղակալների պատրաստվածությունը ստուգելու, մասնագիտական գիտելիքների մակարդակը, տեսական և գործնական հմտություններն ու ունակությունները բարձրացնելու նպատակով, հուլիսի 27-29-ը ՊԲ-ում անց են կացվել հրամանատարական հավաքներ:
Առաջին դասախոսությունը  հավաքի մասնակիցների հետ անց է կացրել ԱՀ ՊՆ, ՊԲ-ի հրամանատար, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանը: Բանակի հրամանատարը կարևորել է նման ձևաչափով հավաքներն ու դրանց զուգահեռ իրականացվող տեսական ու գործնական պարապմունքները զորքերի ամենօրյա կենսագործունեության ամրապնդման և զորամասերի մարտունակության շարունակական բարձրացման համատեքստում:
Հրամանատարական հավաքների ընթացքում, ըստ համապատասխան խմբերի, իրականացվել են դասախոսություններ ու սեմինար-պարապմունքներ մարտավարամասնագիտական պատրաստության առարկաներից, անդրադարձ է կատարվել բարոյահոգեբանական ապահովման խնդիրներին: Հավաքները օգտակար էին ոչ միայն հրամանատարական պատրաստության կատարելագործման, զորքերի ամենօրյա ղեկավարման հարցերում միատեսակ մոտեցումների ձևավորման, այլև ծառայողական փորձի փոխանակման և միմյանց հետ ավելի սերտ կապեր հաստատելու տեսանկյունից:
Հուլիսի 29-ին՝ հրամանատարական հավաքների արդյունքների ամփոփմանը ներկա է գտնվել նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը: Հանրապետության ղեկավարը, ողջունելով հրամանատարական հավաքի ամփոփիչ խորհրդակցության մասնակիցներին, նշել է, որ երկրի անվտանգության երաշխավոր պաշտպանության բանակը փայլուն է իրականացնում առաջադրված բոլոր մարտական խնդիրները` նպաստելով տարածաշրջանում խաղաղության ու անվտանգության պահպանմանը:
Այնուհետև, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած սադրիչ գործողություններին և այդ երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից հնչող սպառնալից հայտարարություններին, Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ ամեն պահի ոչ միայն պետք է պատրաստ լինել արժանի հակահարված տալու հակառակորդի սադրիչ գործողություններին, այլև, անհրաժեշտության դեպքում, մարտական գործողությունները տեղափոխել Ադրբեջանի տարածք՝ վստահեցնելով, որ բանակաշինությունը այսուհետ ևս լինելու է երկրի իշխանությունների գերակա առանցքը և արվելու է առավելագույնը բանակի զարգացման ու հզորացման համար:
Հրամանատարական հավաքների արդյունքների ամփոփմանը ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Ջալալ Հարությունյանի կողմից ի մի են բերվել արձանագրված արդյունքները, լավագույն ցուցանիշներ գրանցած մի խումբ զինվորականներ արժանացել են խրախուսման, իսկ մասնակից սպայակազմին  հետագա ծառայության կազմակերպման ուղղությամբ տրվել են անհրաժեշտ ցուցումներ ու հանձնարարականներ:

В случае необходимости боевые действия могут перевестись на территорию Азербайджана: Президент Республики Арцах
Согласно плану подготовки армии обороны на 2020 учебный год, с целью проверки готовности командиров воинских частей и их заместителей, повышения уровня профессиональных знаний, теоретических и практических навыков 27-29 июля в Армии обороны были проведены командные сборы.
Первую лекцию вместе с участниками сбора провел министр обороны, командующий АО НКР, генерал-майор Джалал Арутюнян. Командующий армией отметил важность сборов в подобном формате и проводимых параллельно с ними теоретических и практических занятий в контексте укрепления каждодневной миссии войск и последовательного повышения боеспособности воинских частей.
В ходе командных сборов были проведены лекции и семинары по предметам тактико-профессиональной подготовки, затронуты вопросы морально-психологического обеспечения. Сборы были полезны не только с точки зрения совершенствования командной подготовки, формирования одинаковых подходов в вопросах ежедневного управления войсками, но и обмена служебным опытом и установления более тесных связей друг с другом.
На подведении итогов командных сборов 29 июля присутствовал также президент Республики Арцах Араик Арутюнян. Глава Республики, приветствуя участников итогового совещания, отметил, что армия обороны - гарант безопасности страны блестяще выполняет все поставленные боевые задачи, способствуя сохранению мира и безопасности в регионе.
Касаясь провокационных действий Азербайджана на армяно-азербайджанской государственной границе и озвучиваемых военно-политическим руководством этой страны угроз, Араик Арутюнян отметил, что в любой момент нужно не только быть готовыми дать достойный отпор действиям противника, но и, в случае необходимости, перенести боевые действия на территорию Азербайджана, заверив, что военное строительство и впредь будет приоритетом для властей страны.  Будут приложены максимум усилий для развития и усиления армии.
По итогам сборов командующий Армией обороны, генерал-майор Джалал Арутюнян обобщил результаты, группа военнослужащих, зафиксировавшая лучшие показатели, удостоилась поощрения, а участвующему в организации дальнейшей службы офицерскому составу были даны соответствующие указания и поручения.