Ալիեւը դրական է գնահատում Մոսկվայում Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունների արդյունքները
Ինչպես նշել Է Ադրբեջանի նախագահը, Բաքվի համար «սկզբունքային նշանակություն է ունեցել», որ «սկսվում են սուբստանտիվ բանակցություններ» եւ « հաստատվում է դրանց ձեւաչափի անփոփոխությունը»
«Ես ընդհանուր առմամբ դրական եմ գնահատում, քանի որ հայտարարության մեջ, որը տարածվել է բանակցությունների արդյունքում, ասվում է, որ հումանիտար նկատառումներով հայտարարվում է հրադադարի ռեժիմ, ինչպես նաեւ, որ սկզբունքային նշանակություն է ունեցել, եւ դա եղել է Ադրբեջանի դիրքորոշումը, որ սկսվում են սուբստանտիվ բանակցություններ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ եւ հաստատվում է բանակցությունների ձեւաչափի անփոփոխությունը», - ասել Է Ալիեւը: Այսպիսով, նա գնահատել Է Մոսկվայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի և Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպման արդյունքները ՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի մասնակցությամբ:
Իլհամ Ալիեւը հայտարարել է, որ չի կարող կոնկրետ ժամկետ նշել Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցություններ սկսելու համար: «Մենք պատրաստ ենք սկսել վաղը, դրա համար ամեն ինչ կախված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործողություններից, աշխատանքի ժամանակացույցից։ Մեր կողմը պատրաստ է անհապաղ սկսել», - ասել է նա ։
Ընդ որում, Ալիեւը հավելել է, որ Բաքվի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ եւ նախատեսում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնում, ադրբեջանցիների վերադարձ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շրջանում նրանց սկզբնական բնակության վայրեր:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի մասին համաձայնությունը ձեռք է բերվել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովի, Զոհրաբ Մնացականյանի և Ջեյհուն Բայրամովի ՝ Մոսկվայում շաբաթ օրը կեսգիշերից հետո ավարտված երկարատև խորհրդակցությունների ընթացքում: Հրադադարի ռեժիմի կոնկրետ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն լրացուցիչ, ասվում է բանակցությունների արդյունքներով ընդունված հայտարարության մեջ:
Մոսկվայում կայացած խորհրդակցությունների արդյունքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը պայմանավորվել են նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ ձեռնամուխ լինել սուբստանտիվ բանակցությունների ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակով: Կողմերը նաեւ հաստատել են բանակցային գործընթացի ձեւաչափի անփոփոխությունը ։

Алиев заявил, что положительно оценивает итоги переговоров по Карабаху в Москве
Азербайджанский президент Ильхам Алиев заявил, что положительно оценивает итоги переговоров Азербайджана и Армении в Москве по нагорнокарабахскому конфликту. Об этом он заявил в интервью телеканалу РБК, вышедшему в эфир в воскресенье.
"Я оцениваю в целом позитивно, потому что в заявлении, которое было распространено по итогам переговоров, говорится, что по гуманитарным соображениям объявляется режим прекращения огня, а также, что имело принципиальную важность и это была позиция Азербайджана, что начинаются субстантивные переговоры между Арменией и Азербайджаном и подтверждается неизменность формата переговоров", - сказал Алиев. Таким образом он оценил итоги состоявшейся в Москве встречи глав МИД Азербайджана и Армении Джейхуна Байрамова и Зограба Мнацаканяна с участием министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова.
Ильхам Алиев заявил, что не может назвать конкретной даты для начала переговоров между Азербайджаном и Арменией об урегулировании карабахского конфликта. "Мы готовы начать завтра, поэтому все зависит от действий Минской группы ОБСЕ, их графика работы. Наша сторона готова начать незамедлительно", - сказал он.
При этом Алиев добавил, что позиция Баку остается неизменной и предусматривает восстановление территориальной целостности Азербайджана, возврат азербайджанцев в места их первоначального проживания в районе нагорнокарабахского конфликта.
Соглашение о прекращении огня в зоне нагорнокарабахского конфликта было достигнуто в ходе многочасовых консультаций в Москве министров иностранных дел России, Армении и Азербайджана Сергея Лаврова, Зограба Мнацаканяна и Джейхуна Байрамова, завершившихся в субботу после полуночи. Конкретные параметры режима прекращения огня будут согласованы дополнительно, говорится в заявлении, принятом по итогам переговоров.
По итогам консультаций в Москве Азербайджан и Армения также договорились при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ приступить к субстантивным переговорам с целью скорейшего достижения мирного урегулирования ситуации в Нагорном Карабахе. Стороны также подтвердили неизменность формата переговорного процесса.