Ալիևն ու Բլինքենը քննարկել են Լաչինի միջանցքի հետ կապված իրավիճակը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Կողմերը նրանք քննարկել են իրավիճակը Լաչինի միջանցքում, հաղորդում է "Ինտերֆաքսը":
Հստակեցվում է, որ բանակցությունները կայացել են Վաշինգտոնի նախաձեռնությամբ ։ Ալիեւը հայտարարել է, որ Լաչին-Ստեփանակերտ ճանապարհի ենթադրյալ շրջափակման մասին տեղեկատվությունը "Հայաստանի կեղծ քարոզչությունն է": Բացի այդ, նա հայտարարել է, որ Բաքուն պատրաստ է Երևանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը և խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը:
Մարտի 20-ին Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որի ընթացքում քննարկել է նաև Լաչինի միջանցքի թեման։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ։ Միևնույն ժամանակ, պետքարտուղարը հանդես է եկել Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացման օգտին և հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել դրան:
2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանցի էկոակտիվիստները փակել էին Լաչինի միջանցքը ՝ պահանջելով դադարեցնել օգտակար հանածոների հանքավայրերի ՛՛ապօրինի շահագործումը՛՛։

Алиев и Блинкен обсудили ситуацию в Лачинском коридоре
Госсекретарь США Энтони Блинкен провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. В ходе телефонных переговоров они обсудили ситуацию в Лачинском коридоре, сообщает «Интерфакс».
Уточняется, что переговоры состоялись по инициативе Вашингтона. Алиев заявил, что информация о предполагаемой блокаде дороги Лачин — Ханкенди (Степанакерт) является «лживой пропагандой Армении». Помимо этого, он заявил, что Баку готов к нормализации отношений с Ереваном и к подписанию мирного соглашения.
20 марта Блинкен провел телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, в ходе которого также обсудили тему Лачинского коридора. Стороны обменялись идеями по урегулированию отношений Армении и Азербайджана. Госсекретарь при этом выступил за немедленное открытие Лачинского коридора и заявил, что Вашингтон готов всячески это поддерживать.
12 декабря 2022 года азербайджанские экоактивисты перекрыли Лачинский коридор, требуя прекратить незаконную эксплуатацию месторождений полезных ископаемых. Армения обвинила Азербайджан в попытке добиться «исхода» армян из Нагорного Карабаха.