Աղդամում բացվեց ռուս-թուրքական մոնիթորինգային կենտրոնը
Լեռնային Ղարաբաղում՝ Աղդամում, բացվել է ռուս-թուրքական մոնիթորինգային կենտրոնը, որը վերահսկելու ԼՂ-ում կրակի դադարեցման պահպանումը, հայտնում է TASS-ը։
Կենտրոնի բացման արարողությանը մասնակցել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը, Ռուսաստանի պաշտպանության փոխնախարար Ալեքսանդր Ֆոմինը, ինչպես նաեւ Թուրքիայի պաշտպանության փոխնախարար Յունուս Էմրե Կարաոսմանօղլուն:
Տարածքի ընդհանուր մակերեսը, որտեղ  տեղակայված է կենտրոնը, կազմում է մոտ 4 հա։ Տարածքում գտնվում են 65 մոդուլային տիպի ծառայողական տարածք և բնակության համար նախատեսված տարածքներ, որոնք ապահովված են անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով: Տարածքը ցանկապատված է, տեղադրված է չորս դիտարկման աշտարակ, կազմակերպվել է շուրջօրյա պահպանություն: Համատեղ մոնիթորինգային կենտրոնի պահպանությունն իրականացնելու է ադրբեջանական բանակը:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 9-ին համատեղ հայտարարություն էին ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին:
Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի վերահսկողության ռուս-թուրքական համատեղ կենտրոնի ստեղծման մասին հուշագիրը ստորագրվել է նոյեմբերի 11-ին Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի եւ Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարի բանակցությունների արդյունքում:

В Карабахе открылся российско-турецкий мониторинговый центр
Совместный российско-турецкий мониторинговый центр для контроля за прекращением огня в Нагорном Карабахе в субботу открылся в Агдаме. Об этом сообщил корреспондент ТАСС с места события.
В церемонии открытия центра приняли участие министр обороны Азербайджана Закир Гасанов, заместитель министра обороны России Александр Фомин, а также заместитель министра обороны Турции Юнус Эмре Караосманоглу.
Общая площадь территории, на которой он расположен, составляет около 4 гектаров. На территории находятся 65 служебных помещений модульного типа и помещений для проживания, которые обеспечены всем необходимым оборудованием.
Территория ограждена по периметру, установлены четыре наблюдательные вышки, организована круглосуточная охрана. Охрану совместного мониторингового центра будет осуществлять азербайджанская армия.
Меморандум о создании Совместного российско-турецкого центра по контролю за прекращением огня в Нагорном Карабахе был подписан 11 ноября по итогам переговоров министра обороны России Сергея Шойгу с турецким коллегой Хулуси Акара.