Ադրբեջանի գործողությունները վկայում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ իր հանձնառությունները կատարելու չկամության մասին․ ԱՀ ԱԳՆ
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմի սադրանքները, որոնք իրականացվել են Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումից անմիջապես հետո։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման միջադեպին։
«Մարտի 2-ին և լույս 3-ի գիշերը Արցախի Հանրապետության Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումները խախտել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարը։
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմի սադրանքները, որոնք իրականացվել են Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի միջնորդությամբ տեղի ունեցած Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումից անմիջապես հետո։
Արցախի ապօրինի շրջափակումն անհապաղ վերացնելու անհրաժեշտության համատեքստում հումանիտար և ենթակառուցվածքային հարցերով կողմերի միջև կայացած քննարկումների ֆոնին Ադրբեջանի գործողություններն ակնհայտորեն վկայում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ իր՝ այդ թվում նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումից բխող հանձնառություններն անվերապահորեն կատարելու չկամության մասին։
Այս առումով անհրաժեշտ ենք համարում, որպեսզի միջազգային հանրությունը շարունակի Ադրբեջանի վրա ճնշման գործադրման կոնկրետ միջոցների իրականացումը՝ զսպելու վերջինիս ապակառուցողական գործողություններն ու մտադրությունները, որոնք միտված են հարցերն ուժային ճանապարհով լուծելուն», - ասված է հաղորդագրության մեջ։

МИД Арцаха: Решительно осуждаем провокации азербайджанской стороны
«2 марта и в ночь со 2-го на 3-е марта подразделения вооруженных сил Азербайджана, дислоцированные на оккупированных территориях Аскеранского, Мартакертского и Мартунинского районов Республики Арцах, нарушили режим прекращения огня, установленный Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Решительно осуждаем провокации азербайджанской стороны, совершенные сразу после очередной встречи между представителями Республики Арцах и Азербайджанской Республики при посредничестве командующего Миротворческим контингентом Российской Федерации в Арцахе.
На фоне состоявшегося обсуждения между сторонами гуманитарных и инфраструктурных вопросов в контексте необходимости незамедлительного снятия незаконной блокады Арцаха, действия азербайджанской стороны явно свидетельствуют о ее нежелании безоговорочно выполнять свои обязательства по разблокированию Лачинского коридора, в том числе согласно постановлению Международного суда ООН.
В этой связи считаем необходимым продолжение международным сообществом реализации конкретных мер по оказанию давления на Азербайджан с целью сдерживания его деструктивных действий и намерений, направленных на решение вопросов силовым путем», - говорится в комментарии.