Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն պահանջել է, որ TASS-ը ներողություն խնդրի Ստեփանակերտ անվանումն օգտագործելու համար
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը կոչ է արել TASS լրատվական գործակալությանը ներողություն խնդրել ծովանկարիչ Իվան Այվազովսկու հուշարձանի քանդման մասին հաղորդագրության մեջ Ստեփանակերտ հին անվանման օգտագործման համար։ Այս մասին հաղորդվել է գերատեսչության կայքում։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ նրանք ակնկալում են, որ գործակալությունը կկատարի համապատասխան ուղղումներ, հակառակ դեպքում «կձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ»՝ կապված ՏԱՍՍ-ի հանրապետությունում գործունեության հետ։
Գերատեսչությունը նաև զգուշացրել է, որ եթե ռուսական կողմը շարունակի աղավաղել ադրբեջանական տեղանունները, ապա փոխադարձության սկզբունքի համաձայն՝ Ադրբեջանը Ռուսաստանում տարբեր տեղանուններ կանվանի իրենց պատմական անուններով։
Ղարաբաղի զբոսաշրջության և մշակույթի զարգացման գործակալությունը հայտնել է, որ Ստեփանակերտում քանդվել է ծովանկարիչ Իվան Այվազովսկու հուշարձանը։
Հովհաննես Այվազովսկու հուշարձանը քաղաքում տեղադրվել է 2021 թվականի դեկտեմբերին։ Դրա հեղինակը Սալավատ Շչերբակովն է, որը նաև Մոսկվայի Պոկլոննայա բլրի վրա ստեղծել է միջազգայնական զինվորների հուշարձան և անմահացրել «մի շարք ականավոր հայերի»։

МИД Азербайджана потребовал от ТАСС извиниться за использование названия Степанакерт
Министерство иностранных дел Азербайджана призвало агентство ТАСС принести извинения за то, что в заметке о сносе памятника художнику-маринисту Ивану Айвазовскому в городе Ханкенди было использовано его старое название Степанакерт. Об этом сообщается на сайте ведомства.
В заявлении отмечается, что ждут от агентства соответствующих правок, в ином случае в отношении деятельности ТАСС в республике «будут приняты соответствующие меры».
В ведомстве также предупредили, что если российская сторона продолжит искажать азербайджанские топонимы, то в соответствии с принципом взаимности Азербайджан будет называть различные топонимы в России своими историческими названиями.
Агентство по развитию туризма и культуры Карабаха сообщил, что в Степанакерте был снесен памятник  художнику-маринисту Ивану Айвазовскому.
Памятник Ивану Айвазовскому был установлен в городе в декабре 2021 года. Его автор — Салават Щербаков, который также создал памятник воинам-интернационалистам на Поклонной горе в Москве и увековечил «ряд выдающихся армян».