Ադրբեջանական կողմը շարունակում է Արցախի իսլամացման քաղաքականությունը նաև վիրտուալ տիրույթում
Արբանյակային քարտեզների դիտարկումը թույլ է տալիս ասել, որ ադրբեջանական կողմը սկսել է Արցախում արհեստականորեն ավելացնել մզկիթների քանակը: Այս մասին գրում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը։
Մասնավորապես՝ Google Earth ծառայության միջոցով Հադրութի շրջանի գյուղերի դիտարկման ժամանակ նկատելի դարձավ, որ մզկիթների առկայության մասին տարբերանշան են ավելացվել Թաղասեռ, Վարդաշատ, Կամրակուճ, Սարինշեն, Ծամձոր, Տող բնակավայրերում։ Ընդ որում, այս գյուղերում մզկիթների առկայության տարբերանշանները տեղադրված են կարծես կամայականորեն, քանի որ պատկերները խոշորացնելու պարագայում կարելի է տեսնել, որ դրանք տեղադրված են ուղղակի գյուղական տների, բակերի վրա:
«Արբանյակային լուսանկարների դիտարկման ժամանակ պարզ դարձավ, որ մզկիթի գոյության մասին տեղանշան է տեղադրվել նաև Ասկերան քաղաքում: Ըստ քարտեզի՝ այն գտնվում է քաղաքի գերեզմանատան մոտ։
Կարող ենք փաստել, որ ադրբեջանական կողմը շարունակում է Արցախի իսլամացման քաղաքականությունը նաև վիրտուալ տիրույթում. մզկիթների նշաններն արհեստականորեն տեղադրվում են արբանյակային պատկերներ ցուցադրող և հանրության լայն շրջանակների համար հասանելի կայքերում: Ուշագրավ է, որ որպես թիրախ ընտրվել է Հադրութի շրջանը, որի գյուղերի մեծագույն մասը եղել է հայկական, ունեցել է հայ բնակչություն և նրանցում իսլամական աղոթատներ երբեք չեն եղել: Նկատելի է, որ մզկիթներով օժտել են Հադրութ քաղաքին առավել մոտ գտնվող գյուղերը: Վերոնշյալ գյուղերը 2020 թվականի օկուպացիայից հետո բնակչություն չունեն, այնտեղ շինարարական աշխատանքներ չեն տարվում, առավել ևս՝ մզկիթների կառուցման աշխատանքներ։

Monumentwatch: Азербайджан продолжает политику исламизации Арцаха также в виртуальной сфере
Наблюдение за спутниковыми картами позволяет утверждать, что азербайджанская сторона начала искусственно увеличивать количество мечетей в Арцахе, сообщает monumentwatch.org.
В ходе наблюдения за селами Гадрутского района на Google Earth стало заметно, что в населенных пунктах Тагасер, Вардашат, Камракуч, Сариншен, Цамдзор, Тох произвольно появились знаки о наличии мечетей.
Указатель о наличии мечети установлен и в городе Аскеран. Судя по онлай-карте, он находится недалеко от городского кладбища. Азербайджанская сторона продолжает политику исламизации Арцаха также в виртуальной сфере.
Вывески мечетей искусственно размещаются на веб-сайтах, на которых отображаются спутниковые изображения. Примечательно, что в качестве объекта был выбран Гадрутский район, большинство сел которого были армянскими, имели армянское население и в них никогда не было исламских молитвенных домов.
Примечательно, что наличие мечетей было отмечено в ближайших к городу Гадрут селах, где после оккупации 2020 года нет населения, и никаких строительных работ там не ведется.