25 մլն դոլար հատկացնել ՀՀ-ում կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների վերացմանը. ANCA-ն դիմել է ԱՄՆ կառավարությանը
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի գրասենյակը դիմել է Սենատի՝ օտարերկրյա գործողությունների հարցերով հանձնաժողովի հատկացումների ենթահանձնաժողովին՝ կոչ անելով ընդլայնել Վաշինգտոնի կողմից Հայաստանին և Արցախին տրամադրվող օգնության չափը:
Այս մասին տեղեկացնում է Asbarez-ը    մանրամասնելով, որ տվյալ ազդեցիկ Ենթահանձնաժողովը կազմում է 2021թ. ֆիսկալային տարվա օտարերկրյա օգնության վերաբերյալ օրինագծի իր տարբերակը:
ANCA-ի՝ պետական գործերի գծով տնօրեն Թերեզա Երիմյանը, դիմելով Ենթահանձնաժողովին, ընդգծել է այն կարևոր դերակատարումը, որը Միացյալ Նահանգները կարող է ունենալ Հայաստանում կորոնավիրուսային համավարակի հետևանքների վերացման հարցում:
«Մենք Ենթահանձնաժողովի անդամներին խնդրում ենք Վարչակազմին խրախուսել Հայաստանին տրամադրվելիք օգնության փաթեթում առնվազն քսանհինգ միլիոն դոլար ներառել և այդպիսով օգնել կառավարությանը հաղթահարել կորոնավիրուսային ճգնաժամի առաջացրած երկարաժամկետ տնտեսական հետևանքները»,-նշել է Երիմյանը՝ հիշեցնելով Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածման ահագնացող տեմպերի մասին:
Երիմյանն իր խոսքում ընդգծել է նաև ԱՄՆ-ի կողմից Արցախում «Հալո Թրաստ» (Halo Trust) կազմակերպության ականազերծման աշխատանքների ֆինանսավորման կարևորությունը:
«ԱՄՆ-ի՝ Արցախին օգնության ծրագիրը շատ փոքր ծախս է, սակայն դա ԱՄՆ-ի կողմից ահռելի ներդրում է խաղաղության հարցում»,-ընդգծել է Երիմյանը:
Բացի այդ, ANCA-ն ԱՄՆ-ից Հայաստանի համար 90 մլն դոլար օգնություն է խնդրել՝ զուգահեռ մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանին որպես ռազմական օգնություն անհամեմատ ավելի մեծ գումար հատկացնելու առնչությամբ: Խոսքը Բաքվին հարյուր միլիոն դոլարանոց օգնության փաթեթի մասին է: Ըստ Երիմյանի՝ Վաշինգտոնը կամ պետք է դադարեցնի Բաքվին ռազմական օգնության տրամադրումը, կամ էլ պետք է հավասարեցնի Հայաստան և Ադրբեջան ուղարկվող յուրաքանչյուրը դոլարը:

ANCA предложил правительству США выделить Армении $ 25 млн
Офис Комитета "Ай Дата" США обратился к подкомиссии по ассигнованиям Комитета по иностранным делам Сената США с призывом расширить размер предоставляемой Вашингтоном финансовой помощи Армении и Арцаху.
Директор ANCA по государственным делам Тереза Еримян, обращаясь к подкомиссии, подчеркнула важную роль, которую США могут сыграть в ликвидации последствий коронавирусной инфекции в Армении.
"Мы просим членов подкомиссии поощрить администрацию включить в пакет помощи Армении как минимум 25 миллионов долларов и тем самым помочь правительству РА преодолеть долгосрочные экономические последствия, вызванные коронавирусным кризисом», - отметила Еримян, напомнив об усиливающихся темпах распространения коронавируса в Армении.
В своей речи Эримян также подчеркнула важность финансирования США работ организации «HALO Trust» (Halo Trust) по разминированию в Арцахе.
"Программа помощи США Арцаху – небольшой расход для бюджета страны, однако это огромный вклад со стороны США в укрепление мира в регионе", - подчеркнула Еримян.
Кроме того, ANCA запросил у США помощь для Армении в размере $ 90 млн, параллельно выразив обеспокоенность в связи с выделением Азербайджану гораздо большей суммы на военные нужды. Речь идет о пакете помощи Баку в размере ста миллионов долларов. По словам Еримян, Вашингтон либо должен прекратить предоставление военной помощи Баку, либо должен приравнять финансовое содействие двум странам.