2019-ին հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 9.000 անգամ, արձակվել է ավելի քան 85.000 կրակոց
2019 թվականին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տիրող իրադրությունը պայմանականորեն կարելի է համարել հարաբերական կայուն: Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի մաուլի ծառայությունը` ամփոփելով տարին:
«Ամենօրյա ռեժիմով իրականացվող մեծածավալ ինժենարա-ամրաշինական աշխատանքների և առաջնագծի՝ տեսադիտարկման համակարգերով կահավորման շարունակական գործընթացների արդյունքում ոչ միայն էապես բարձրացվել է մարտական հերթապահության մեջ ընդգրկված անձնակազմի անվտանգությունը, այլև գրեթե իսպառ վերացել է ադրբեջանական զինուժի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձերի հավանականությունը: Բացառությամբ սեպտեմբերի 22-ի   դեպքի, երբ հակառակորդը ՊԲ հարավարևելյան (Կարախանբեյլի) ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկի պաշտպանական հատվածում ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ և, չեզոք գոտում թողնելով մեկ դիակ, հետ շպրտվել իր ելման դիրքերը, տարվա ընթացքում նմանատիպ քայլեր չեն ձեռնարկվել:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի, 2019 թվականին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 9.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 85.000 կրակոց` հրաձգային զինատեսակների հետ մեկտեղ կիրառելով նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (13 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (32 արկ): Այստեղ հարկ է ընդգծել, որ տարվա ընթացքում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման ու արձակած կրակոցների թվաքանակը ամենացածրն է` 2010 թվականից ի վեր:
Անդրադառնալով արցախյան հիմնահարցին, պետք է արձանագրենք, որ չնայած այս տարի լրացավ կողմերի միջև կրակի դադարեցման համաձայնագրի ստորագրման 25-ամյակը` խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին այդպես էլ չհաջողվեց առաջընթաց արձանագրել, քանի որ  պաշտոնական Բաքուն ոչ միայն շարունակում էր մերժել խնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, այլև արհամարհում էր համանախագահների կողմից առաջ քաշված վստահության կառուցման միջոցները` ուղղված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը: Բանակցությունները առաջ տանելու ուղղությամբ տարվա ընթացքում հակամարտող կողմերի միջև ամենաբարձր մակարդակով տեղի ունեցած հանդիպումներն ու ոչ պաշտոնական շփումները, ինչպես նաև ԱԳ նախարարների թվով վեց հանդիպումներից  և ոչ մեկը ի զորու չեղան առաջընթաց գրանցել` կողմերի հակադիր դիրքորոշումների պատճառով:
Ընդհանրացնելով վերոնշյալը` պետք է արձանագրենք հետևյալը. բանակցությունների սեղանին առաջընթացի բացակայությանն ու Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու մասին ամենաբարձր մակարդակով հնչող հայտարարություններին պաշտպանության բանակը ամբողջ տարվա ընթացքում գործով հակադրեց իր ուժն ու մարտունակությունը և շարունակեց պարտադրող դերակատարում ունենալ առաջնագծում` դրանով իսկ ապահովելով Արցախի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիությունն ու բնակչության խաղաղ կենսագործունեությունը»,-ասված է հաղորդագրությունում:

Число нарушений режима перемирия в уходящем году было самым низким с 2010 года: Армия обороны Арцаха подводит итоги года
Министерство обороны Республики Арцах подвело итоги 2019 года.
Согласно сообщению ведомства, в уходящем году ситуация на передовой в целом оставалась стабильной.
В результате осуществляемых в ежедневном режиме широкомасштабных инженерно-укрепительных работ и непрерывных процессов оснащения передовой системами видеонаблюдения не только существенно повысилась безопасность личного состава, вовлеченного в боевое дежурство, но и почти полностью ликвидирована вероятность попыток диверсионного проникновения со стороны азербайджанских ВС.
За исключением случая 22 сентября, когда противник на оборонительном участке одной из позиций, расположенных в юго-восточном направлении (Караханбейли), предпринял попытку диверсионного проникновения, оставив на нейтральной зоне один труп, и был отброшен на исходные позиции, в течение года других подобных попыток не предпринималось.
В целом, по данным оперативной сводки Армии обороны НКР, в 2019 году на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск противник нарушил режим прекращения огня около 9000 раз, в направлении армянских позиций было произведено более 85000 выстрелов, наряду со стрелковым оружием применялись также минометы 60-мм (13 снарядов) и автоматические станковые гранатометы (32 снаряда). При этом стоит заметить, что число нарушений режима перемирия в уходящем году было самым низким с 2010 года.
Говоря об Арцахской проблеме, мы должны констатировать, что, несмотря на то, что в этом году исполнилось 25 лет со дня подписания соглашения о прекращении огня между сторонами, Минской группе ОБСЕ, занимающейся урегулированием проблемы, так и не удалось достичь прогресса, поскольку официальный Баку не только продолжал отвергать основополагающие принципы урегулирования проблемы, но и игнорировал выдвинутые сопредседателями меры по укреплению режима прекращения огня. Встречи и неформальные контакты между конфликтующими сторонами на самом высоком уровне, а также шесть встреч глав МИД  РА и АР не смогли обеспечить прогресс в переговорах из-за кардинально отличающихся друг от друга позиций сторон.
«Обобщая вышесказанное, мы должны констатировать следующее: Армия обороны в течение всего года противопоставляла отсутствию прогресса в переговорах и милитаристстким заявлениям Азербайджана свою силу и боеспособность, тем самым обеспечивая  неприкосновенность границ Республики Арцах и мирную жизнь населения»,- говорится в заявлении Минобороны Арцаха.